Kripto HaberleriHaberlerSuudi Arabistan Halkı Kripto Para Alımından Korkuyor Mu?

Suudi Arabistan Halkı Kripto Para Alımından Korkuyor Mu?

Takip et

Suudi Arabistan internet özgürlüğünde 180 ülke arasından 164. sırada olan Ortadoğu ülkesi. Trilyonlarca doları var ve elinde nakit para bolluğu var. Tüm kasaları dolu olan bu ülkenin vatandaşları ise bu paradan faydalanamıyor. Faydalanan vatandaşların sayısı ise sınırlı. Her yıl milyarlarca dolarlık askeri ürün satın alan bu ülke daha yeni ABD’den 450 milyar dolarlık savunma sanayi ürünlerinden satın aldı. Rusya’dan yeni nesil savunma ürünleri satın alıyor ve tüm bunları kredi ile yapmasına gerek olmadan nakit ödeme gücü bulunuyor.

Elindeki petrol gücü ve altın sayesinde bunu yapan Suudi Arabistan’ın Kralı Selman’ın ülkede yeni çalışmalar olmasını da desteklediği bunu uluslararası kamuoyu baskısı nedeniyle yaptığı biliniyor.

Bizim konumuz olan Suudi Arabistan ve kripto paralar konusunda ise ülkede yaşanan kripto para sorunlarını tartışacağız. Ülkemizin komşusu olan bu ülke ile Türkiye yönetiminin arası bazı nedenlerden dolayı bozuk. Geçmiş yıllarda manşetlere çıkan ”Kral Selman 450 oda kiraladı, 100’den fazla konvoyu Türkiye’ye getirdi” haberleri artık yerini başka haberlere bıraktı.

Suudi Arabistan’da kripto paraların kullanım oranı son derece düşük. Krallık bunu istemiyor ve ülke vatandaşlarının kripto para birimlerine sahip olması şeriat yasalarına göre ”faiz” olarak bilindiği için yasak. Suudi Arabistan’da kripto para kullanan yok mu? Var.

Ülkede kripto paralara sahip olan kişilerin olduğu, devlet kademesinde bununla ilgili BAE ile ortak olarak kripto paralarla ilgili çalışmaların olduğu biliniyor. Henüz yasal olmasa da kripto paraların Suudi Arabistan’da gelecek 1 yıl içerisinde yasal olarak izin verilen varlıklar olması beklenmiyor. Kripto para sahibi olan kişi sayısının ise gelecekte büyük oranda artmasının mümkün olabileceği bunun Kral Selman’a bağlı olduğu biliniyor.

Bitcoin sahibi olmak isteyen Suudi Arabistan vatandaşlarının sayısının ne kadar artarsa Selman’ın böyle bir adım atıp atmayacak olduğu ve kripto paraları düzenleyici yasalara karar verip vermeyecek olduğu merak konusu.

Şeriat yasaları kripto para sahiplerini nasıl cezalandırıyor?

Eğer bir kişinin kripto para kullandığı ile ilgili bir şikayet olursa şeriat yasaları devreye giriyor ve bir takım cezalar veriliyor. Bu ceza ölüm cezası olmuyor.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları