BitcoinHaberler

TCMB Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Beklentisini Yükseltti! Bitcoin İyi Bir Alternatif Mi?

Bitcoin yerli yatırımcı için iyi bir alternatif olabilir mi?

Merkez Bankası reel sektör, finans sektörü temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 56 kişilik katılımcıyla gerçekleştirdiği anket sonuçlarını yayınladı.

TCMB tarafından gerçekleştirilen 2021 yılı Temmuz ayı piyasa katılımcıları anketine göre yıl sonu dolar kuru tahmini 8.95’ten 8.99’a, enflasyon tahmini ise yüzde 14,46’dan 15.64’e yükseldi.

Büyüme beklentisi de yükseldi. Geçtiğimiz dönemde GSYH 2021 yılı büyüme beklentisi 4.9 iken yeni dönemde 5.8 olarak gerçekleşti.

Türkiye bir süredir yüksek enflasyon, yüksek faiz ve yüksek döviz kuru ile mücadele ediyor. Özelikle Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasının ardından yükselen döviz kuru reel ekonomiyi de olumsuz etkiledi. Bu üçgenden çıkmakta zorlanan Türkiye’de insanların alım gücünün her geçen gün düştüğünü gözlemliyoruz.

Bu noktada yüksek enflasyon ve döviz kuru riski taşımak istemeyen yatırımcıların altın ve Bitcoin gibi arzı sınırlı varlıklara yöneldiğini gözlemliyoruz.

ABD’de yapılan pek çok değerlendirmede orta ve uzun vadede Bitcoin’in iyi bir enflasyon koruması sağlayacağı belirtiliyor. ABD pandeminin etkisiyle yükselen enflasyon beklentilerini tartışırken, Bitcoin’e özel bir parantez açılıyor.

Bu noktada Türk yatırımcılar için Bitcoin’in enflasyon koruması yayınında döviz kuru riskini de bertaraf ettiğini gözlemliyoruz. Uzmanlar kısa vadeli dalgalanmalarından etkilenmeyecek yerli yatırımcılar için Bitcoin’in hem enflasyon hem de döviz kuru riski için iyi bir alternatif oluşturduğunu değerlendiriyor.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir. Kripto varlıklar ve Bitcoin çok riskli varlıklardır. Bu ürünlere yaptığınız yatırımlarınızın tamamını kaybedebilirsiniz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Tanju

Uyarı çok saçma. Pardon söz tehlikeli bulduğunuzu bu kadar göze sokarak uyandığınız ürünün haber sitesi misiniz?

Anonim

Hadi yatırım tavsiyesi değildir sözü Neyse de sonundaki Yatırım Tavsiyesi Değildir. Kripto varlıklar ve Bitcoin çok riskli varlıklardır. Bu ürünlere yaptığınız yatırımlarınızın tamamını kaybedebilirsiniz. yazmasanız ne eksilir ki?


Başa dön tuşu