binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerTerör örgütü YPG, Bitcoin kullanmayı deniyor

Terör örgütü YPG, Bitcoin kullanmayı deniyor

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Türkiye Cumhuriyeti’nin ”terör örgütü” olarak tanımladığı YPG’den son dakika beklenmedik bir açıklama yapıldı. ‘Rojava teknolojik gelişim programı’ başkanı Erselan Serdem tarafından CoinDesk adlı internet sitesine yapılan açıklamalar Bitcoin’in terör örgütlerince kullanılmaya başlamasının çok kötü sonuçlara gebe olduğunu doğruladı. Bir süredir AB ve ABD terör örgütleri ve diğer bir takım kötü niyetli kişiler dolayısı ile kripto paralar konusunda bazı engellemelere imza atmak istiyor ama bunu bir türlü gerçekleştiremiyordu. ABD’nin zaten hali hazırda kripto paralar konusunda engelleme ve yasaklar koyma ile ilgili düşüncesi olmaması dolayısı ile kripto paralar konusu hakkında tüm dünyada henüz bir adım atılmış değil. Gündeme dair haberler ve detaylar ortada olmasına rağmen hükümetlerin bu konuda yeni adımlar atmaması ve kripto paralar konusunda ilgili bir takım ciddi krizleri aşmaya yönelik ABD tarafının önlemler almaması dolayısı ile dünyada küresel olarak kripto para yasakları uygulanmıyor.

‘Rojava teknolojik gelişim programı’ başkanı Erselan Serdem, ise bugün terör örgütü YPG adına yaptığı açıklamada Suriye’nin Kuzeyinde kendilerine ait alanlar ve kendilerine yakın örgütleri tarafından finansal özgürlüğün sağlanması adına bu konuda Bitcoin kullanımının terör örgütü üyeleri tarafından kullanılabilecek olduğunu ve bu sayede Bitcoin kullanımı ile birlikte örgütün Suriye Lirasına bağlı kalmayacak olduğunu iddia etti. Bu sayede daha az su harcayacak ve daha az enerji harcayarak çok daha fazla ekonomik olarak özgürlük sahibi olacak olduklarını ifade eden Serdem, terör örgütü YPG’nin bu konuda şimdiden çalışmalara başladığı ve çalışmaların son derece hızlı bir şekilde devam ettiğini açıkladı.

Daha az su harcamak için, dünyayla eşit bir ilişki kurmak için, blockchain gibi ağlar yaratmak için teknolojiye ihtiyaç var. Biz, blockchain teknolojisini insanların kullanacağı pratik bir ağ olarak görüyoruz. Yeni sistemin geleceğiyle ilgili olarak, insanların kaynakları nasıl yöneteceğine ilişkin derinlemesine düşünmemiz gerekir. Biz, sistemimize ‘merkezileşmemiş toplum sistemi’ diyoruz. – ‘Rojava teknolojik gelişim programı’ başkanı Erselan Serdem

Önleyebilecek tek güç ABD

Terör örgütü YPG’nin kripto paraları veya Bitcoin kullanımını engelleyebilecek tek güç bu aşamada ABD’nin elinde. ABD’nin istemesi durumunda küresel olarak kripto paraları yasaklayabilecek güce sahip olması ve terör örgütleri üzerindeki gücü hesaba katıldığı zaman Bitcoin kullanımını YPG için engelleyebileceği ama bunu isteyip istemeyecek olduğu veya bu konuda ne düşüncede olduğu merak konusu.

ABD yönetiminin kripto paralar ile ilgili gelecek yıl alması beklenen önlemlerinde terör örgütlerinin kullanımının önüne geçmesine yönelik olup olmayacak olduğu gizemini koruyan detaylardan bir tanesi.

Terör örgütlerinin kullanması facia yaratır

Bitcoin’i terör örgütleri zaten bir süredir kullandıklarına dair iddialar basında yankı buluyordu. Yabancı devletler ise bunun farkında olduklarını ve kripto paraların terör örgütlerince kullanımının engellenmesi adına her türlü önlemi alacak olduklarını ve AB ile ABD dışında tüm ülkeler terör örgütlerinin kendi ülkelerinde kripto paraları kullanarak hareket etmesini engelleyeceklerini belirtmişti.

Bazı ülkeler ise bu konuda sessizliğini korumuş ve terör örgütleri konusunda kendilerinin bir önlem alıp almayacak olduklarını (kripto para konusunda) açıklamamıştı. Türkiye’nin nasıl önlemler aldığı basına açıklanmadığından dolayı bilinmezken, YPG’nin Bitcoin kullanması örgütün tüm dünyada daha rahat dolaşması ve daha fazla terör yaymasına sebep olabilecek kadar büyük sorunlar yaratabilir.

Örgüt tarafından Bitcoin kullanılarak dünyanın diğer ucundaki üyelere tamamen gizli olarak para aktarılabilir ve bu aktarılacak olan para gerek terörist eylemler, gerek ise devletlere yönelik saldırılarda kullanılarak kripto paraların adına büyük bir gölge düşürebilir.

Henüz bakıldığı zaman kabul edilsin veya edilmesin sadece ABD’nin bu konuda tam hakim olduğu ve kripto paraları izleyebildiğine dair iddialar olması ve İngiltere’nin kısmi olarak kripto paraların durumunu ve transferleri bir nevi takip edebiliyor olduğuna dair iddialar var iken, dünyanın diğer ülkelerinin terör örgütlerinin işlemlerini kontrol edemiyor olmasının sonuçlarının ağır olabileceğini öngörmek mümkün. YPG’nin dışında gerek diğer terör örgütleri, gerek ise terör örgütüne benzer küçük oluşumların da Bitcoin kullanarak kendilerini tamamen devletlerden gizlemelerinin sonuçlarını gelecek birkaç ay ve yıl içerisinde görmek mümkün olacak.

Nasıl kullanacaklar?

YPG’nin kripto paraları nasıl kullanacak olduğu ve hangi kripto para borsasını kullanacak olduğu konusunda basına ‘Rojava teknolojik gelişim programı’ başkanı Erselan Serdem tarafınca bilgi verilmedi ve sadece sistem geliştirdikleri ve bu sistem sayesinde kripto para transferlerinin etkin bir şekilde kullanılacak olduğu açıklandı. Türkiye’nin hemen yanında bulunan Suriye’de binlerce örgüt üyesi ile hareket eden ve her ay örgüt üyelerine maaş ödemesi yapan terör örgütü YPG, Suriye Lirası kullanmasına gerek kalmadan bölgede Bitcoin sayesinde kendi ekonomik gücünü kurabilir ve belki de dünyanın sadece tek Bitcoin geçerli olan terör örgütünce yönetilen bölgesinde etkinlik kurabilir.

Uyarı!

YPG, Türkiye ve dünyanın birçok devleti tarafından TERÖR ÖRGÜTÜ olarak tanınmaktadır. ‘Rojava teknolojik gelişim programı’ başkanı Erselan Serdem’in bu açıklamaları ulusal kripto para basınında yayınlanmakta olup, ifadeler birebir olarak hiçbir değişim yapılmaksızın CoinDesk internet sitesine yapıldığı hali ile alınmıştır. Bazı ifadelerin Türkçe karşılıkları kullanılmıştır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail