BitcoinHaberler

Terra’nın (LUNA) Satın Aldığı 3.5 Milyar Dolarlık Bitcoin’in Akıbeti Ne Oldu: Analiz Şirketi Açıkladı!

Terra'nın (LUNA) yaşadığı çöküşten önce satın aldığı 3.5 milyar dolarlık Bitcoin nasıl kullanıldı ve şu an nerede?

Terra’nın (LUNA) çöküşünden haftalar önce satın aldığı 3.5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) rezervine ne oldu?

Bilindiği üzere Terra, UST tokeninin 1 dolara olan sabit fiyatını koruyabilmek amacıyla 3.5 milyar dolarlık BTC satın almıştı. Şu anki duruma göre bu hamle işe yaramamış görünüyor ancak kimse Terra’nın elindeki BTC varlıklarının nerede olduğunu ve bu varlıklara ne olduğunu bilmiyor.

Analiz Şirket Elliptic, Terra’nın Bitcoin’lerinin Akıbetini Araştırdı

Terra Labs CEO’su Do Kwon, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında çöküş sırasında rezervlerin kullanımı ile ilgili bir belgenin yolda olduğunu söylemişti. Blockchain analiz şirketi Elliptic kurucusu Tom Robinson, bu BTC’nin nerede tutulduğunu ve nasıl kullanıldığını öğrenmenin UST fiyaskosuna maruz kalan yatırımcıların kayıplarını telafi etmek için hayati önem taşıdığını söyledi.

Terra’nın söz konusu belgeyi ne zaman yayınlayacağı bilinmiyor. Robinson yaptığı açıklamasında şirketlerinin bu parayı takip ettiğini söyledi. Robinson’a göre 3.5 milyar dolar değerindeki 80.394 BTC, Luna Foundation Guard (LFG) tarafından Ocak ve Mayıs ayları arasında satın alındı.

UST’nin değer hafta başında düşmeye başladığında LFG yaptığı açıklamasında BTC rezervlerini elden çıkararak UST satın alacağını söylemişti. 9 Mayıs sabahında LFG “750 milyon dolarlık BTC’yi OTC şirketlerine UST’nin fiyatını korumak için ödünç verileceğini açıklamıştı.

52.189 BTC Kripto Para Borsası Gemini’a Gönderildi

Elliptic şirketinin paylaştığı gönderiye göre o sıralarda 22.189 adet BTC (o anki değeri 750 milyon dolar), LFG’nin BTC adresinden yeni bir BTC adresine gönderildi. Aynı günün akşamı 30.000 BTC (o anki değeri 930 milyon dolar) daha diğer LFG adreslerinden aynı yeni adrese aktarıldı.

Elliptic raporuna göre saatler içerisinde bu 52.189 BTC’nin tamamı ABD’li kripto para borsası Gemini’a transfer edildi.

LFG’nin BTC rezervlerini Gemini borsasına göndermesini betimleyen görsel.

Robinson, bu büyük Bitcoin rezervinin kripto para borsasına gönderilme nedeninin UST satın alınarak fiyatın yeniden 1 dolara çekilmesi olabileceğini fakat yalnızca Blockchain verilerini kullanarak bunun gerçekten de UST fiyatını desteklemek için harcanıp harcanmadığının tespit edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

İlgili Haber
Terra Kurucusu Do Kwon Nihayet Sessizliğini Bozdu: Çöküş Sırasında Satış Yaptı Mı?

Terra’nın rezervlerinde bu transfer ile birlikte 28.205 BTC kalmıştı. 10 Mayıs tarihinde kalan rezervin tamamı tek bir işlem ile kripto para borsası Binance’teki bir hesaba aktarıldı. Robinson bu işlem sonrasında bu varlıkların satıldığını ya da başka cüzdanlara aktarılıp aktarılmadığının tespit edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Robin Terra’nın Bitcoin rezervinin akıbeti ile ilgili açıklamalarına şöyle devam etti:

“Görebildiğimiz tek şey, BTC’lerin bu borsalara gönderilmesi. Nasıl kullanıldıklarını tam olarak göremiyoruz. Satılmış olabilirler, bu borsalarda tutuluyor olabilirler ya da yeniden çekilmiş olabilirler.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Do Kwon denilen oğlan sadece bilgisayar mühendisliği eğitimi görmüş. Ekonomi bilgisi yok. Luna Vakfı denilen şey, hiç bir yasal belgeye sahip değil. Ayrıca Luna’nın Singapur’da faaliyet izni de yok. Özetle, bu oğlan bir dolandırıcı ve Singapur’da yargılanmalı.


Başa dön tuşu