TRON

Tron Kurucusu Justin Sun’ın Bir DeFi Platformuna Saldırı Hazırlığında Olduğu İddia Edildi!

İddialara göre Justin Sun, DeFi platformu Compound üzerinde çıkarına uygun bir değişiklik yapmak için yüklü miktarda token borç aldı.

Kripto para şirketi GFX Labs’in yönetim departmanı üyeleri, Justin Sun olduğunu iddia ettikleri bir balina yatırımcının Compound protokolünde manipülasyon yaratarak çıkar elde etme amacı olduğunu iddia etti.

GFX’in Twitter hesabından paylaşılan iddiada, milyarder Justin Sun tarafından borç olarak alınan çok büyük miktardaki Compound (COMP) tokenine dikkat çekildi.

DeFi protokollerinin on-chain yönetimlerinde daha fazla tokene sahip olan kişiler yönetimde daha fazla söz hakkına kavuşuyor. DeFi platformlarında kullanıcıların token borç olarak oylamaya sunulan önerilere destek vermesi hakkında herhangi bir kısıtlama bulunmazken GFX bu durumu bir “yönetim saldırısı” olarak niteledi.

Tron platformunun kurucusu Justin Sun’ın aktif bir DeFi kullanıcısı olduğu biliniyor. Sun’ın 1 milyar doları aşkın bakiyeye sahip olan ana adresi, kripto para kullanıcıları tarafından sürekli izleniyor. Sun, bu yazının yazıldığı anlarda iddialara cevap vermemişti.

Olay Nasıl Gelişti?

On-chain verileri Perşembe günü Sun’ın kripto para cüzdanının 13 milyon dolar değer sahip olan 99.000 adet COMP tokenini borç alarak Binance’a göndermişti.

Cuma günü ise başka bir adrese Binance’tan 9 milyon dolar değerinde COMP tokeni gönderildi. Token gönderilen adres, sahip olduğu tokenler sayesinde DeFi platformu Compound üzerinde bir değişiklik önerisi sundu. Öneride, kullanıcıların TUSD varlıklarını teminat olarak kullanmasına izin verilmesi yer alıyordu. TUSD, mevcut durumda platformda teminat olarak kullanılamıyordu.

Her ne kadar söz konusu adresin Justin Sun’a ait olduğunun kesin olarak kanıtlanması mümkün olmasa da GFX Labs üyelerinden PaperImperium’a göre Sun, Ocak ayında da benzer bir girişimde bulundu: “Justin, Ocak ayında da Aave üzerinden büyük miktarda MKR borç almıştı. Bu borç ile platform üzerinde bir değişiklik önerisinde oy kullanmak istedi. Ancak fark edilince oy kullanmadan borç aldığı MKR tokenlerini geri ödedi.”

Sun, TUSD’un web sitesinde şirketin piyasa danışmanlarından biri olan tanıtılıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu