Kripto Para

Trump’ın Azil Süreci Kripto Paralara İlgiyi Arttırabilir

Amerikan Başkanı Donald J. Trump için yolun sonu göründü mü?

Azil süreci devam eden Amerikan Başkanı Donald J. Trump için azil sürecinin bir sonraki adımda Senato’ya gideceği ve burada %100 bir karara varılmasının kesin olacağı resmiyet kazandı. Senato için gerekli oylar alındı ancak ABD Senatosu eğer ki azil sürecinde gereken oyu vermezse süreç iptal edilecek, gereken oyu verirse Başkan için yolun sonu ve yargılamalar başlayabilecek.

Dünyanın en demokratik ve özgür ülkesi olan, adalet sistemine en fazla güvenilen ülkelerden ABD’nin bu konuda uzunca yıllardır yaşanmamış bir olayı yaşayacak olması akıllara soru işaretleri getiriyor. Eğer Trump görevini gerçekten kötüye kullandıysa bile kalması gerektiğini düşünenler olduğu gibi derhal görevine son verilmesi gerektiğini düşünenlerde var.

Bir yanda ise ABD’liler ülkelerinin demokratik olarak bu adımları atabilecek nadir ülkelerden olduğunu belirterek birçok ülkede devlet başkanını azil (yetkililer ve adalet yoluyla görevden alma, örneğin TBMM’nin Türkiye’de herhangi bir dönem Başkan’ı görevden almaya yönelik kendi partisi dahil görevden gitsin diye oy vermesi) sürecine giremeyecek olduğunu bu yönden ülkeleri adına umutlu olduklarını belirtiyorlar.

Ancak kısa vadede görünen o ki ABD’de eğer Başkan Trump azil sürecinde görevden alınırsa Amerikan varlıklarına ilgi artacak ve aynı devam edecek ancak kripto para birimlerine de kısa bir süreliğine bile olsa ilginin büyük oranda artması bekleniyor. ABD Başkanı Donald Trump kendisine yönelik bir ‘darbe’ yapıldığını öne sürerken, kısa süre içerisinde sonuçlanacak olan bu kararın ülkede ve dünyada yaratacak olduğu büyük etkinin neler olacağı merak konusu.

Ayrıca Başkan Trump eğer ki azledilirse özellikle yeni gelecek olan başkanın seçildikten sonra yapılan anlaşmaları askıya alabileceği, özellikle Başkan Trump tarafından Türkiye ve birkaç ülkeye tanınan tavizleri geri çekerek ağır yaptırımları uygulayabilecek olması mümkün. Başkan Trump, Türkiye’ye yönelik olarak birçok yaptırımı geçirmedi ve bu konudan dolayı ülkesinde çok tepki çekti. Sadece Türkiye değil, birçok ülke için yaptırımları geçirmeyerek sadece İran, Kuzey Kore ve diğer birkaç ülkeye ağır yaptırımlar uyguladı ve Amerikan siyasetinde olmayanları yaptı.

Aynı zamanda Başkan ABD tarihinde işsizliği rekor düzeyde düşürdü ve ülke ekonomisini iyi derecede kalkındırma yolunda adımlar attığı için bu yönde birçok Amerikalı tarafından takdir gördü. Bakalım kripto para birimlerini de yakından etkileyecek olan bu gelişmeler neler olacak?

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu