Haberler

Türk hacker 175.000 dolarlık fidyeyi Bitcoin ile almak istedi

Turkish Crime Family hacker grubu lideri Kerem Albayrak’ın 300 milyon kullanıcının iCloud hesabı bilgilerini yasadışı olarak elde ederek Apple’ı tehdit etmesi tüm dünyada yankı bulmuştu. Türk olmasına rağmen London’da yaşadığı öğrenilen ve polis ekipleri tarafından Apple’ın şikayeti sonrasında tutuklandığı belirtilen hacker grubu liderinin fidye isteği konusunda yakalanmadan önce 175.000 dolarlık fidyeyi Bitcoin ile veya iTunes hediye kartı olarak istediği ortaya çıkarıldı. Apple’ı zorda bırakacak olan bilgileri sosyal medya üzerinden paylaşmak ile tehdit eden Türk hacker, yakalandıktan sonra ise Apple konu ile daha fazla ilgilenmeye ve sistemlerinde bulunan problemleri çözmeye yönelik daha sert adımlar atmaya başlamıştı.

Hepimizi riske attı

Türk hacker’ın bu adımı sonrasında 300 milyon kullanıcı risk altındaydı. Bitcoin ile ödeme kabul ederek yakalanmayacak olduğunu zanneden Kerem Albayrak, ise Apple’ın mühendisleri ve yetkilileri tarafından yapılan araştırmalar sonucunda izine ulaşıldı ve tutuklandı. Olayla ilgili soruşturma hala devam ederken bilgilerin tamamen silinip silinmediği konusunda ve diğer birkaç detay hakkında ise basına açıklama yapılmadı. Apple’ın önlem aldığı ilan edildi.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı