Kripto Para

Siyanür Satışları Bitcoin İle Yapılıyor Olabilir!

Son günlerde Türkiye'de internet üzerinden birbiri ardına gelen siyanür haberleri sonrasında hükümetin harekete geçmesini isteyen milyonlarca insan satışı yasak olan bu maddenin nasıl ve nerelerde satıldığı konusunun denetimi için çağrılarda bulundu.

Zehirli bir kimyasal olarak bilinen ve birkaç gramı birden fazla insanı rahatlıkla öldürebilecek ve medyada ”kesin ölüm garantili acısız intihar” şeklinde haberler ile servis edilen siyanür sadece kişinin kendisine değil, çevrede olan tüm canlıları yaşamsal olarak tehdit eden bir kimyasal. Bu konuda devletin denetimlerini daha çok arttırması gerektiği konusunda çağrıda bulunan vatandaşlar ise bu maddenin nasıl satıldığını merak ediyorlar.

Siyanür satışlarının tüm dünyada aktif olarak insanların erişebileceği yerlerde olmaması, sıkı denetim ve kayıtlar altında tutulması gerekiyor. Türkiye’de ise sıkı denetim uygulanmadığı çıkan haberlerden rahatlıkla görülüyor ki siyanüre normal bir vatandaşın erişimi bile bir şekilde mümkün olabiliyor.

Özellikle karanlık internet ve pek fazla bilinmeyen internet sitelerinde ”sadece firmalara ve resmi kurumlara gönderilir” adı altında satışı yapılan siyanüre vatandaşın nasıl ulaştığı konusu bir soru işaretinden öte can almaya başlayan büyük bir problem haline gelmiş durumda.

Kripto para İle ödeme alıyor olabilirler

İddialar öyle ki siyanür satıcılarının büyük bölümünün kripto para birimleri ile ödeme alıyor olabilecekleri ve bu sayede kişi öldükten sonra kendi kimliklerinin bulunmasını engelliyor olabileceğine işaret ediyor. Banka kartı ve nakit ödemelerde siyanürü satan kişi veya kimselerin hemen bulunması yine mümkün olmasa da çok daha rahat bir şekilde bulunabilecek olmalarından dolayı son dönemde uyuşturucu çeteleri tarafından da aktif olarak kullanıldığı üzere siyanürü Bitcoin gibi kripto paralarla satış yapıyor olabilecekleri iddiaları gündemde az da olsa kendisine yer bulabiliyor.

Siyanür Öldürür, kripto paralar kurtarmaz

Kripto para ile yapılacak olan satışların bile devlet tarafından yapılacak olan üst düzey araştırmalar sayesinde bulunabilecek olduğu her zaman için unutuluyor. Siyanür satışlarının yasak olduğu ülke Türkiye Cumhuriyeti’nde internet üzerinden birçok ürüne Bitcoin ile ulaşım mümkün olsa da kısa süre içerisinde denetimlerin arttırılması gerektiği uzmanlarca belirtiliyor.

*Siyanür kullanımı ölümcüldür. Herhangi bir kimsenin siyanürü yetkili olmayan kimselere sattığının tespiti durumuna TCK kapsamında cezalar uygulanabilir. İşbu içerik siyanür alım ve satımı konusunda herhangi bir bilgi vermemekte olup vatandaşların siyanür gibi maddelerden uzak durmaları, bu tür bir durumdan şüpheleniyorlar ise 155’i aramaları önerilmekle birlikte AFAD’ı aramaları gerekmektedir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu