Kripto HaberleriHaberlerTürkiye'nin Kendi Kripto Parasına Sahip Olması Neleri Değiştirecek?

Türkiye’nin Kendi Kripto Parasına Sahip Olması Neleri Değiştirecek?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kendisine ait yeni bir kripto para birimi üzerinde çalışmalarını sürdürmekte kararlı olursa ve Türkiye kendi kripto parasını çıkarmaya karar verirse kısa süre içerisinde neler olabileceğini ön görebilmek çok fazla olmasa bile mümkünatı var. Bitcoin ve stabil coinler arasında ciddi farklar ve bazı güvenlik problemleri var. Eğer kripto para üreten bir ülke o kripto paranın güvenliğini sağlamak konusunda başarılı olamaz ise kendisi için büyük bir takım zararlar ve kararsızlıklar ortaya çıkar ve bunun sonucu iyi bitmeyebilir. Türkiye, bankalar açısından çok dayanıklı bir ülke ancak giderek artan komisyon oranları, giderek düşen hizmet kalitesi ve AB’ye göre daha fazla sorunlar ile karşı karşıya kalabilen müşteriler nedeniyle ekonomik olarak bazı problemler bulunan bir ülke.

Merkezin kripto para üretmesi Türkiye ekonomisinde milyarlarca doların artış göstermesine veya Türkiye’nin zengin olmasına, ekonomik krizden kurtuluş göstermesine sebep olmayacaktır. Türkiye, sadece kendi kripto parası ile elini güçlendirmeyi, sonrasında ise diğer ülkelere örnek olmayı hedefleyebilir. Türkiye’nin kendi kripto parasının halk tarafından kullanılması ve halkın kripto para birimlerine erişmesi kısa süre içerisinde daha fazla insanı kripto para satın almaya çekebilir.

Halk, kripto para yatırımı yapabilir ve eğer merkez kendi kripto parasını halka açık üretir ise bunu kısa sürede yapabilir ise (beklenmeyen bir gelişme olurdu) Türkiye kripto paralar konusunda diğer birçok ülkenin önüne geçme potansiyeli gösterebilir.

Türkiye’de kripto para sahibi olan insan sayısında artışlar yaşanıyor olması, kripto para birimi sahibi olan insan sayısının giderek daha fazla sayıda artıyor olması da merkezin aslında kripto para üretimi ile vatandaşları yeni bir para sistemine geçirmesi anlamını bile taşıyabilir. 1 Türk Lirası 1 Türk kripto parasına denk olacağı için aslında bu kripto paranın değerinin değişmeyeceği için ekonomiye ilk etapta herhangi bir etki veya katkılarının veya zararının olması mümkün olmaz.

Türkiye, eğer kendi kripto parasını değeri artış gösteren Petro ve benzer kripto paralar gibi oluşturursa bunun sonucunda ise ekonomik yükselişler olabilir ancak bugün Türk Lirası bile yabancı spekülatörler tarafından 1 günde 1 lira değer kaybı yaşayabilen bir para birimi iken, kripto paranın durumu daha kötü olabilir.

Spekülatörlerin dışında Türk vatandaşları ve devletin kendiside sürekli olarak dolar yatırımı yapıyor. Devlet en kısadan otoyollar için ödemeleri dolar üzerinden anlaşma yaparak ödüyor ve bunun sonucunda dolar kullanılmış olabilir.

Türk kripto parasının dünyada nasıl etki yaratabileceği konusu ise AB üyesi olmayan ancak AB’ye en yakın ülkeler arasında olan ülkemiz için AB ülkelerine örnek bir uygulama olabilir. AB’nin Türkiye’ye yönelik ne kadar bakış açısı zaman zaman sert olsada Türkiye’ninde AB içerisinde yeri henüz üye olmamasına rağmen önemli.

Türk kripto parası Almanya ve Fransa başta olmak üzere birçok AB üyesi ülke için yeni bir dönemi başlatabilir ve Türkiye kendi kripto parası ile ticaret yapabilir. Türkiye’nin ticari olarak gelişmesinin kripto paralardan yana olmadığı bilinmekte olsa bile yakın zamanda böyle bir hamle ile kripto para üretilmesi Türkiye’nin faydasına.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları