Haberler

“Ülkemiz Dijital Para Çıkaramaz, Öncesinde Yapılması Gereken Bir Şey Var!”

Merkez bankalarının dijital para birimi çalışmalarında son dönemde büyük bir artıştan söz ediliyor.

Tokyo’dan Washington’a, Pekin’den Londra’ya kadar tüm dünyada hükümetler ve merkez bankaları son dönemde para birimlerinin dijital sürümünü oluşturmak için hızla çalışmalar yapıyor. Henüz hiçbir ülke kesin olarak dijital para birimi çıkardığını ilan etmedi veya edemedi. Çünkü bu uzun ve sancılı süreçte bazı güvenlik önlemleri alınması, para birimlerinin değerinin korunması ve sahtecilik ile kara para kaçırmaya karşı önlemler alınması gerekiyor.

Bugün, Japonya Liberal Demokrat Parti’nin mali işler konseyi başkanı ve Maliye Bakanlığı’nda eski bir yetkili olan Kozo Yamamoto, ülkesinin merkez bankasının dijital para birimi üretmek ve bunu halka sunabilmek için önce yasal düzenlemeler yapması gerektiğini, bunun ise yetkililer tarafından yapılabilecek olduğuna değindi.

Enflasyon hedefinin %2 olarak korunması gerektiğine değinen Yamamoto, “Japonya Merkez Bankası bir dijital para birimi üretmek için önce uygun olmayan yasaları acil olarak güncellemelidir. Enflasyon hedefini %2 olarak korumalıdır.” dedi.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu