HaberlerKripto Para

Uluslararası Ödemeler Bankası Kripto Para Raporu Yayınladı!

BIS, kripto paraların küresel para sistemindeki yerini tartıştı.

Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerinin günlük hayatımızdaki yeri ve kullanımı hızla artmaya devam ederken Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), kripto paraların finansal sistem için uygun olmadığını raporladı.

BIS yayınladığı 2022 Yıllık Ekonomik Raporunun büyük bir bölümünde küresel para sisteminin geleceğini planlamaya ayırdı.

Bu planlamada kripto paraların finansal sistemdeki yeri de tartışıldı.

Kripto paraların yapısal kusurları olduğuna dikkat çeken BIS, bu kusurların kripto paraları finansal sistem için uygun olmayan bir varlık haline getirdiğini savundu.

BIS, geleceğin küresel para sisteminin temelinde kripto paraların değil bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) olacağını öngörüyor.

Bu bağlamda BIS ekonomi danışmanı ve araştırma başkanı Hyun Song Shin bir basın toplantısında şunları söyledi:

“BIS olarak kripto paralarla ilgili düşüncemiz ‘Kripto paraların yapabileceği her şeyin, CBDC’ler daha da iyisini yapabilir’ sloganında yer alıyor.

Bu bağlamda örneğin, sağlam ödeme sistemi bulunmasına rağmen Hindistan bir CBDC çıkarmaya karar verdi.”

Mayıs ayı başlarında yaşanan UST ve LUNA çöküşüne de değinen Shin, bu çöküşün kripto paralar gibi stablecoinlerin de nasıl istikrarsız olduğunu ve iyi hesap birimleri oluşturmadığını gösterdiğini söyledi.

Parayı “daha fazla kullanım ve daha fazla kabulün erdemli döngüsünün mükemmel bir örneği” olarak tanımlayan Shin, kripto paraların merkezi olmayan doğası nedeniyle paranın yerini alamayacağını savundu.

Son olarak kriptonun teknolojik katkılarını kabul eden raporda geleneksel piyasalarda radikal değişimler yaşanabileceği vurgulanıyor.

Ancak rapora göre bu değişimlerden özel kripto para birimlerinden ziyade merkez bankaları tarafından çıkarılacak CBDC’ler fayda sağlayacak.

Ayrıca BIS, Haziran ayının başlarında yayınladığı başka bir raporunda da kripto paraların asla uygun bir ödeme aracı olamayacağını söylemişti.

İlgili Haber
Uluslararası Ödeme Bankası'ndan Yeni Kripto Para Açıklaması!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Murat

Xrp, bankalar arası para transferleri vs CBDC ler için yasarlanmadı mı?


Başa dön tuşu