blank
Haberler

Ünlü Haber Sitelerinde Kripto Vurgunu! – Reklamlarda Ünlüleri İzinsiz Kullanıyorlar!

Türkiye'de de bazı haber sitelerinde sık sık sahte (dolandırıcılık amaçlı) kripto para reklamları görmek mümkün.

The Guardian Australia, Moskova merkezli kripto para dolandırıcılık çetesi ile ilgili yayınladığı haberde, kripto para birimi reklamlarının ünlü ve çok takip edilen haber sitelerinde yer bulduğunu, bu reklamlarda ünlülerin izinsiz olarak fotoğraflarının kullanılarak ünlülerin ağzından söylenmiş gibi “milyoner olmak için hemen bu siteden Bitcoin al” gibi paylaşımlar yapıldığını açıkladı.

Kripto para birimi reklamlarının sayısının son hız arttığı, ancak reklamların büyük bölümünün dolandırıcılık odaklı olduğu belirtilirken, Facebook’un bile dolandırıcılık amaçlı bu kategorideki reklamları durdurmak konusunda zorlandığı belirtiliyor.

Sakın İnanmayın!

Türkiye’de de çok bilinen bazı haber sitelerinde 3. parti reklam şirketlerinin daha yüksek karlılık için yayınladığı bu reklamlara müdahale edilmiyor. Hatta öyle ki büyük haber sitelerinin bu durumun farkında olsa bile müdahale etmediği ve bazı sitelerin farkında bile olmadığı iddia edilmekte.

Ünlülerin resimleri ve çok yüksek kazanç vaat eden reklamlara asla inanılmaması uyarısında bulunan siber güvenlik uzmanları, dolandırıcılık amaçlı reklamlara bilerek veya bilmeyerek izin veren web sitelerinin yasal cezaya çarptırılabileceğini belirtiyor.

Google reklamların bile bu tarz reklamları onayladığı görülürken, her sitede böylesi reklamlar görmek mümkün.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu