BlockchainHaberler

USDT’nin Tahtı Sallantıda! USDC, Ethereum Ağı Üzerinde USDT’nin Önüne Geçti!

Yıllardır piyasayı domine eden USDT, Ethereum ağı üzerinde yenilgiye uğradı.

Ethereum Blockchain’i üzerinde USDC stablecoin’inin toplam arzı, rakibi olan Tether’ın (USDT) sahip olduğu toplam arzını tarihte ilk kez geçmeyi başardı.

Etherscan verilerine göre USDC’nin Ethereum üzerindeki toplam mevcut arzı 39.92 milyar dolara ulaşırken USDT’nin toplam arzı ise 39.82 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Ethereum ağı her iki stablecoin için de önemli bir büyüme alanını temsil ettiğinden, USDC’nin bu ağ üzerinde öne geçmesi kritik bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Buna ek olarak USDC ve USDT, aralarında Solana ve Algorand’ın da bulunduğu çok sayıda farklı Blockchain üzerinde de faaliyet gösteriyor.

USDC’nin son yükseliş atağının ana nedenlerinden birinin merkezsiz finans (DeFi) piyasasının son zamanlarda popülerliğini önemli ölçüde arttırması olduğu düşünülüyor. Stablecoin’ler, merkezsiz borsalarda (DEX) alım satım yapmak ve çeşitli DeFi protokollerinde farklı işlemlere aracılık etmek amacıyla kullanılıyor.

Circle sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, son zamanlarda kripto para piyasasında gerçekleşen büyük gelişmeler de USDC’nin büyümesine katkıda bulundu. Sözcü, “dijital varlık piyasalarının yükseliş ya da düşüş gösterdiği durumların her ikisinde de, özellikle bu hareketler ani gerçekleştiğinde, USDC stablecoin’ine gösterilen ilginin arttığını” belirtti.

Tether (USDT) Yöneticisi Konuyla İlgili Açıklama Yaptı!

Tether CTO’su Paolo Ardoino’nun yaptığı açıklamaya göre ise USDT, DeFi platformlarına bağımlı olan rakiplerinden daha farklı bir yapıya sahip. Zira Tether yöneticisine göre USDT’ye gösterilen talep, daha çok merkezi borsa kullanıcıları ve çeşitli kurumsal yatırımcılardan geliyor.

Bununla birlikte genel tabloya baktığımızda ise, USDT’nin tüm Blockchain’ler arasındaki toplam arz miktarı halen USDC’nin epey önünde yer alıyor. USDT’nin toplam arz miktarı 78 milyar dolar civarındayken, USDC için bu miktar 45 milyar dolar seviyelerinde gözüküyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu