HaberlerKripto Para

Van Eck CEO’su: “Stablecoinler Bankalar Gibi Değerlendirmek Doğru Değil!”

Jan van Eck stablecoinler hakkında bir makale kaleme aldı.

ABD’de son zamanlarda stablecoin çalışmaları hızla yürütülüyor. Bu bağlamda stablecoinler hakkında üst düzey yetkililer ve sektörün önemli isimleri art ardına açıklamalar yapıyor.

Stablecoinler hakkında ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı Nellie Liang’dan sonra varlık yöneticisi Van Eck CEO’su Jan van Eck de açıklamalarda bulundu.

Haftalık olarak yayınlanan Barron’s isimli dergide bir makale kaleme alan ünlü CEO, stablecoinleri genellikle ABD doları olmak üzere başka bir varlığı izleyen dijital varlıklar olarak açıklayarak kullanımının son zamanlarda bir hayli arttığına dikkat çekti.

Stablecoinler Bankalar Gibi Düzenlenemez!

Van Eck CEO’su ABD’li düzenleyicilerin önerilerinin aksine stablecoinlerin bankalar gibi düzenlenmemesi, yatırım fonları olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“Stablecoinler bankalar gibi borç vermiyorlar, bu yüzden neden bankalar gibi onları düzenlemeye yönelik bir baskı olduğunu anlamıyorum. Banka düzenlemesi aslında bir tür devlet garantisi anlamına gelebilir.”

Bu konuda Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu (PWG ) stablecoinlerin bankalarla aynı düzenlemelere tabi olmasını öneren bir rapor yayınlamıştı.

Keza ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı Nellie Liang da Kongrede yaptığı konuşmada stablecoinlerin banka benzeri ürünler olduğunu söylemişti.

Van Eck CEO’su stablecoinler hakkındaki raporundan dolayı çalışma grubunu eleştirdi.

“Stablecoinlerin para piyasası fonlarıyla benzerliğine rağmen, PWG stablecoin ihraççılarının “sigortalı mevduat kurumları” olmasını önerdi. Stablecoinler menkul kıymetlere yatırım yapar; bankaların yaptığı gibi borç vermezler.”

Ünlü CEO son olarak ilerleyen zamanlarda stablecoinler üzerinde vergi stopajı uygulamamayı da önerdi.

Bunun stabilcoinlere ABD’deki değerlerini kanıtlama fırsatı vereceğini söyleyen Jan van Eck, “Çoğu stablecoin şu anda temettü ödemiyor. Ancak, stablecoinlerin faiz ödediği bir günü hayal etmemiz ve o gün için teknolojik ve düzenleyici olarak plan yapmamız gerekiyor.” dedi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu