Kripto HaberleriHaberlerVenezuela'da Petro Kullanan Kişi Sayısı Neden Artmıyor?

Venezuela’da Petro Kullanan Kişi Sayısı Neden Artmıyor?

Takip et

Venezuela, kripto para birimlerinin dünyada en fazla kullanıldığı, kullanılmak zorunda kaldığı ülkelerden birisi. Bitcoin kullanımının son haftalarda rekor alım talebi ile karşılaştığı ülkede, Bitcoin sahibi olmak zorunda kalan halk, paranın değerinin düşmesi nedeniyle korku ve endişe yaşıyor ve bu nedenle kripto para sahibi olmanın olası para kaybını önleyebilecek olan bir yatırım olarak görüyorlar. Kripto para sahipleri ülkede, itibari para birimi Bolivar’ın değerini sık ve sürekli olarak kaybetmesinden dolayı endişe yaşadıklarını, kripto paraların ise bu değer kaybını ne kadar düşerse düşsün engellediğini düşünüyorlar.

Ülkede, bugün 2 dolar ile haftalarca tatil yapmanın mümkün olduğu bazı oteller var ve 2 dolar karşılığında haftalarca tatil yapmak mümkün. Güvenilir olmaması, otellerin gıda sorunu olması ve birçok ülkenin güvenlik nedeniyle seyahat edilmemesini istediği Venezuela’da otellerin doluluk oranları neredeyse yok kadar az. Ülkede, halk para bulamadığı için gıda alamıyor, yerel bazı ürünlere erişimde sorun yaşıyorlar ve mecburen çöpten bazı gıda artıkları toplamak zorunda kalıyorlar. Gıda artıklarının ise ülkenin azınlık kısmı olan zenginler ve siyasilerden kaldığı ve ordu mensuplarının gıdaya erişimde yerel halka göre daha az sorun yaşadıkları ifade ediliyor.

Ülke, kripto para birimlerinin sık kullanıldığı bir ülke olması nedeniyle hükümetinde kripto para projelerine ilgi gösterdiği ve ülkeye ait kripto para olan Petro’nun tanıtımı ile tüm ülkedeki vatandaşlarını kripto para almaya zorladığı bir ülke.

Venezuela’da kripto para birimlerinin çok fazla talep görüyor olmasının ardında yatan ekonomik kriz, insanların ister istemez mecbur olarak bazen kripto para yatırımı yapması ve bu yatırımı ödeme için kullanmasına sebep olabiliyor.

Venezuela’da neden Bitcoin daha çok kullanılıyor?

Venezuela’da Petro hükümet tarafından yönetiliyor olması ve her an hükümetin bu kripto para birimine el koyması riski olmasından dolayı endişe sebebi ile yatırımcılar tarafından satın alınmıyor ve değerinin her an düşebilecek olduğu, Nicolas Maduro’nun Petro fiyatını istediği zaman değiştirebiliyor olması ülkede bu konuda bazı endişelere sebep oluyor. Halk, hükümetin kararlarına güvenmiyor ve bu nedenle Petro yerine farklı kripto para birimlerini tercih ediyorlar. Kripto paralar arasında en çok tercih edilen ve güvenilen kripto para birimi ise Bitcoin.

Bitcoin sahibi olan kişi sayısının artması ile birlikte ülkede kripto para birimlerine yönelik olarak beklentilerde artış eğiliminde. Bitcoin konusunda Nicolas Maduro yerel bazı yasaklar uyguladığından dolayı halk, kripto para alırken yabancı kripto para borsalarını tercih edemese de LocalBitcoins ve bazı farklı kripto para alım ve satım platformlarını tercih ediyorlar. Ülkedeki Bitcoin sahibi insan sayısının artış eğilimi göstermesinin arkasında yatan bir diğer sebep olarak ise halkın dolar olarak parası olsa da bunun güvenliğinin olmaması ve her an risk olmasıdan dolayı yerel para birimlerine güvenmemesi yatıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları