Kripto HaberleriBitcoinVitalik Buterin: Bitcoin Yüzde 51 Tehlikesi İle Karşı Karşıya!

Vitalik Buterin: Bitcoin Yüzde 51 Tehlikesi İle Karşı Karşıya!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Ethereum‘un kurucusu olan Vitalik Buterin, TechCrunch tarafından düzenlenen bir konferansa konuşmacı olarak katıldı ve çarpıcı açıklamalar yaptı. Bitcoin’in yüze 51 tehlikesi taşıdığını iddia etti.

Yüzde 51 Saldırısı Nedir?

Önce bu sorunun cevabını verelim ki bu tehlikenin ne olduğunu daha iyi anlaşılabilsin. Yüzde 51 saldırısı, herhangi bir kripto paranın blochchain sistemine yapılan saldırıyı ifade eder. Bu saldırı, bütün ağdaki gücün %51’ini eline alan bir kişi, şirket veya topluluk tarafından gerçekleştirilebilir. Eğer bir kişi tüm gücün %51’ini ele geçirirse, zincirde yapılacak işlemlerin onay almasını engelleyebilir hatta tüm ağdaki iletişimi kesebilir. Daha da kötüsü ağ üzerindeki tamamlanmamış işlemleri tersine çevirebilir ve böylelikle kendi cüzdanlarına para transfer edebilir. Fakat %51 saldırısı ile eski işlemler değişitirilemez.

Daha Öne Bu Durum Yaşandı

2013 senesinde Ghash.io adında bir madencilik havuzu %51’lik değere ulaştı. Daha sonra Bitcoin vakfı bunun önüne geçmek için Ghash’i uyardı ve bunun neticesinde %10’luk bir kısım başka havuza aktarılarak bunun önüne geçildi.

Bitmain Şirketi %51 Değerine Yaklaşıyor

Vitalik Buterin ise geçmişteki bu olaya dikkat çekerek şimdi de Bitmain şirketinin bu değere yaklaştığının altını çizdi ve herkesin bu olay karşısında sustuğunu savundu. Bu yüzden Ethereum’u mümkün olduğunca merkezsiz bir hale getirmek istendiğini ifade etti. Fakat merkezsiz sistemin önünde yatan büyük problemin, kullanıcıların kullanıcı adı şifrelerini unuttuğu zaman bunları nasıl geri alacak olmaları. Bu sorununda önüne geçebilmek için çevrimdışı bir doğrulama üzerinde çalışıldığını ifada etti.

Ayrıca merkezi kripto para borsaları için de sert konuşan Buterin, “umrarım hepsi cehenennemde yanar” ifadelerini kullandı. Bir tokenin ticaretinin olabilmesi için borsalara 10-15 milyon dolar listelenme parası ödemesini hiç doğru bulmadığını ifade etti.

Peki Bitmain Yüzde 51’i Eline Geçirirse Ne Olur?

Madencilik sektöründe bir tekel haline gelen Bitmain, yukarıda bahsettiğimiz gibi bu gücü eline geçirirse ağ üzerinde dilediği kadar manipülasyon yapabilecek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları