Kripto HaberleriAltcoinVitalik Buterin Ethereum'un Gelecek Güncellemeleri Hakkında Konuştu

Vitalik Buterin Ethereum’un Gelecek Güncellemeleri Hakkında Konuştu

Takip et

Buterin yaptığı açıklamada Ethereum için bir sonraki adım olan Surge hakkında konuştu. Ayrıca Ethereum’un ardından PoS sistemine geçmesini beklediği altcoinleri de paylaştı.

Vitalik, etkinlik sırasında verdiği röportajda Ethereum’un bir sonraki dev güncellemesi “Surge” ile ilgili ön bilgi verdi.

“Surge güncellemesi, Ethereum’un yol haritasındaki bir sonraki kilometre taşı olacak. Merge güncellemesinin aksine, Surge güncellemesi tek bir olay olarak değil, parça parça gerçekleşecek.”

Buterin, ETH geliştiricileri hakkında ise “ademi merkeziyetçilik ve sansüre karşı direnç” konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını yineledi.

Ethereum’un mucidi, panel yöneticisinin “Bütün blockchain ağları, Proof-of-Stake’e geçmeli mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Proof-of-Stake olgunlaştıkça, bir çok ağın bu çalışma sistemine geçiş yapmasını bekliyorum.”

Buterin, ileriki dönemde Zcash (ZEC) ve Dogecoin’in (DOGE) PoS ağına geçmesini umut ettiğini sözlerine ekledi.

Son olarak ölçeklenebilirlik ile gizlilik kavramlarını karşılaştıran Buterin, gizlilikten önce ölçeklenebilirliğin blockchain ağları için çok daha önemli olduğunu belirtti.

PoS nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde blockchain ağları iki şekilde çalışır. Bunlardan biri iş kanıtı (PoW) iken, diğeri ise hisse kanıtı (PoS) sistemidir.

PoW sisteminde doğrulayıcılar, elektronik işlem gücüne sahip tehçizatlar kullanarak ağdaki işlemleri onaylar ve ödül kazanır.

PoS sisteminde ise doğrulayıcılar, herhangi bir işlem gücüne sahip tehçizat kullanmaz. Elindeki bir miktar kripto parayı blockchain ağına kilitleyerek, hisse sahibi olur. Doğrulayıcı, ağdaki yapılan işlemler üzerinden ödül kazanır.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları