Haberler

Washington-Pekin Hattında Gerilim: Çin Yönetiminden ‘Utanmazlar’ Açıklaması!

Washington, D.C. ve Pekin hattı arasında bugün sert ve öngörülmeyen bir gerilim daha yaşandı.

Washington ve Pekin yönetimi son 2 yıldır oldukça fazla gerilimlerle karşı karşıya kalıyor. ABD ve Çin yönetimleri birbirlerine sert sözlerle yanıt veriyor. Çin Denizi bölgesinde yaşanan gelişmeler dolayısı ile özellikle ABD’ye sert yanıtlar veren Çin yönetimi bugün ise COVID-19 hakkında Washington’dan yapılan sert açıklamalara çok daha sert tepki gösterdi.

ABD istihbarat birimleri tarafından hazırlanan COVID-19 raporunda Çin yetkililerinin Pekin yönetiminin direktifleri doğrultusunda vaka ve ölüm sayıları hakkında yalan söylediği ifade edilmiş, bu rakamların üzerinde sık sık oynandığı dile getirilmişti.

ABD’nin Öfkesi İle Karşı Karşıya Kalabilir!

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bu açıklamalara çok sert tepki göstererek “utanmazlar” diye yanıt verdi. Çin’in asla verilerle oynamadığını iddia eden Hua, kendilerinin bu konuya önem verdiklerini ve Çin’in başarı elde etmek için gerekli tüm adımların atılması yönünde hareketlerini aktif bir biçimde sürdürdüğüne değindi.

Ancak bu açıklama ile yetinmeyen Hua, “ABD sağlık sisteminin açıklarını ve sorunlarını görmezden gelmemeli ve kendi vatandaşlarının güvenliğine odaklanmalı. Çin üzerinden siyaset yapmamalı” yanıtı verdi.

Washington, D.C.’de bugün Beyaz Saray’da basına açıklama yapan Trump ise “Çin’in verileri biraz fazla iyimser. Bunu biraz nazikçe söylüyorum” demişti.

Ancak COVID-19 salgınının sona ermesinden sonra ABD’nin kaybettiği tüm paraların tazmini için Çin yönetimine yaptırımlar uygulayabileceği, bu durumu ABD lehine çevirebileceğine yükselen bir inanç söz konusu. Washington’un gerek yasalar, gerek askeri, gerek ise yaptırımlar yoluyla tüm ekonomik zararını yasalara uygun olsun veya olmasın Pekin yönetiminden karşılayabileceğine inanılıyor.

Washington ve Pekin arasında süregelen ticaret yaptırımlarının gelecek dönemde daha fazla artması gündeme gelebilir. Özellikle Washington yönetiminin bir sonraki faz ticaret anlaşmalarını daha çok kendi lehine çevirmesi COVID-19 nedeniyle mümkün olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu