BitcoinHaberlerKripto Para

Western Union Küba’da Havale Hizmeti’ni Durdurdu, Küba’da Kripto Para Dönemi

Dünya'nın para transfer devi Western Union Küba'dan çıkıyor. Oluşacak boşluğu Bitcoin ve kripto paraların doldurması bekleniyor.

Küba ordusunun Venuzuella içerisindeki girişimlerinden rahatsız olan Amerika Birleşik Devletleri, ülkenin en önemli döviz giriş kaynaklarından olan Western Union Küba şubesinin kapatılacağını bir süre önce duyurmuştu.

ABD’li yetkililer Western Union aracılığıyla ülkeye yapılan havalelerin Küba ordusunu finanse etmek için kullanıldığını iddia ediyor. Western Union’un Küba’daki ortağı Fincimex’in Küba Ordusu tarafından kontrol edildiği düşünülüyor.

Güncel verileri bilinmeyen ancak 2017 yılında yaklaşık 3.7 Milyar dolarlık işlem hacmine sahip Western Union Küba şubesi, ABD yönetimi tarafından kendisine verilen ve 27 Kasımda dolacak 30 günlük süre içerisinde hatırı sayılır müşterilerine yeni bir alternatif oluşturamadığını bildirdi.

Komünizmle yönetilen Küba’da, WU aracılığıyla yapılan havaleler, en önemli döviz kaynağı olarak görülüyor. Bu kapanma sonrası ülkenin ekonomik durumunun sarsılabileceği konuşuluyor.

Bu yasaklama sonrası ülke genelinde kripto para kullanımının artabileceği ve tüm havalelerin Bitcoin gibi kripto paralar üzerinden gerçekleşeceği düşünülüyor. Son raporlara göre, Küba halkı günlük hayat ve kamu hizmetlerinde kripto para kullanımına başlamış görünüyor. Bitcoin üzerinden para gönderim hizmeti veren Bitmeras, Küba’lı kullanıcıların işlem hacminin arttığını ve Küba pezosu ile Bitcoin alım hizmeti verdiklerini bildirdi. Küba pezosu ile Bitcoin alımı yapılabilmesi, havale işlemlerinin ABD tarafından başka şekilde engellemesinin de önüne geçiyor.

Küba’da yaşanan bu olay kripto para biriminin her geçen gün artan kullanımına güzel bir örnek teşkil ediyor. Bu olay ABD gibi büyük ülkelerin ambargo ve baskılarına karşı kripto paranın iyi bir alternatif oluşturabileceğini gözler önüne seriyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu