blank
BitcoinHaberlerKripto Para

Yatırımcılar Dikkat! Bitcoin’de (BTC) Bu Metrikleri Muhakkak Takip Etmelisiniz

Bitcoin fiyatını etkileyebilecek gelişmeleri yazımızda ele aldık.

Geçtiğimiz hafta 46.000 dolar seviyelerine kadar gerileyerek yatırımcısını adeta canından bezdiren Bitcoin, 50.000 doların üzerine çıkarak piyasanın yeşil renge bürünmesini sağladı. Ardından gelen yükseliş ataklarıyla beraber 55.300 dolar seviyelerine kadar yükselen BTC fiyatını yayın saati itibarı ile 55.000 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Bitcoin’deki yüksek volatilite özellikle yeni yatırımcıların FOMO’ya (fırsatı kaybetme korkusu) kapılarak yüksek fiyattan alış yapmasına, korkuya kapılarak dipten satış yapmasına neden oluyor. Bu aşamada yatırımcıların planlı bir şekilde alım satım yapabilmesi için dikkat etmeleri gereken bazı hususlar var.

Bitcoin’de Dikkat Edilmesi Gereken Destek ve Dirençler

Hemen hemen tüm yatırımcılar aynı grafikleri inceliyor. Dolayısıyla teknik analizin bize işaret ettiği destek ve direnç noktaları çok önemli bir hale geliyor. Plansız yatırımcının fiyat yükseliyor diye alım yaptığı yer tam olarak bir direnç noktası ise “ben aldıktan sonra düştü” serzenişlerini duymak gayet olası. Böyle bir tablo ile karşılaşmamak için destek direnç noktaları iyi tespit edilmeli. Bu bağlamda yatırımcı için en iyi strateji destek noktalarından alış yapıp direnç noktalarından ise satış yapmaktır.

Grafiğe bakıldığı zaman Bitcoin’in yükselişlerine devam etmesi için en kritik direnç noktası 55.000 dolar olurken, bu seviye üzerinde yapılacak günlük kapanışlar ile 60.000 dolarlık seviyelerin tekrar önü açılabilir. Ancak 60.000 dolar seviyesinden önce de en önemli direnç seviyesi 58.000 dolar seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Düşüş trendini tekrar başlatabilecek ve fiyatın 50.000 dolar altına tekrar sarkmasını sağlayabilecek en önemli destek noktası ise 52.000 dolara seviyeleri olarak görünüyor. Bu aşamada özellikle dört saatlik ve günlük periyotlarda 52.000 dolar desteğinin önemine vurgu yapan uzmanlar, bu seviyenin altında kapanış olması durumunda geçtiğimiz günlerdekine benzer bir düşüş görülebileceğini ifade ediyor.

Bu sebeple sığ olmayan ancak önemli bir desteğin altına olacak şekilde mutlaka stop limit emir konulması uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye ediliyor.

Bitcoin Destek ve Dirençler

Bu konuda henüz teknik analiz yapabilecek bilgi birikimine sahip değilseniz sitemizdeki analizler bölümünü inceleyebilir ve en güncel destek-direnç noktaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca özellikle kripto para piyasasında yeni yatırımcıysanız mutlaka kaybedeceğiniz zaman üzülmeyeceğiniz ufak miktarlarla önce deneyim kazanmanızı öneriyoruz. Öte yandan size kısa dönemde lazım olacak paralarla veya borç alarak bu sektöre alsa girmemeniz konusunda uyarıyoruz.

Bitcoin Ağında Yaşanacak Değişimler

Bitcoin ağında yaşanan ani değişiklikler fiyatı doğrudan etkileyebiliyor. Geçtiğimiz pazar günü yaşanan 10.000 dolarlık düşüşte Bitcoin hash rate oranındaki ani düşüşün etkili olduğunu paylaşmıştık. Ağdaki metrikler fiyatla çok korelasyon içerisinde görülmese de bazı algoritmaların bu verilerdeki ani değişikliklere çok yüksek tepki verdiği ve botların satışları tetiklediği biliniyor.

Çin, Bitcoin ve kripto para madenciliği konusunda dünyanın etkili ülkesi konumunda bulunmakta. Bitcoin hash rate oranı %50 üzerinde Çin’e bağlı. Bu da Çin’de yaşanacak bir enerji sorunun madenciliği sarsabileceği gösteriyor. Geçtiğimiz hafta Çin’de yaşanan kömür madenlerindeki gaz patlamaları ve sel felaketlerinin yaşanması bölgeye enerji verilmesinde sıkıntılar oluşturdu. Yaşanan bu olumsuz durum Bitcoin hash rate’inde ciddi düşüşler meydana getirdi.

Bu gibi durumlara hazırlıksız yakalanmamak için yatırımcıların takip etmesi gereken önemli verilerden bir tanesi de Bitcoin ağına ilişkin metrikler olmalı.

Kripto Para Piyasasında Psikolojik Durum

Yatırımcı psikolojileri her piyasada etkili olduğu gibi kripto para piyasasında da ciddi bir öneme sahip. Duygusal refleksler, piyasa volatiletisi, piyasa hacmi, piyasa ivmesi, sosyal medya ilgisi, anketler, piyasa hakimiyeti gibi birçok faktörü baz alarak hesaplanan “korku ve açgözlülük endeksi” yatırımcıların genel psikolojisini öğrenmek için önemli bir veri niteliğinde. Bu bağlamda 0 puan “aşırı korku” olurken 100 puan piyasadaki “aşırı hırsı” gösteriyor.

Özellikle piyasadaki küçük yatırımcılar her ne kadar balinalar tarafından kontrol edilse de aslında küçük yatırımcıların toplamı en büyük balinalardan bile daha etkili. Zira balinalar sadece marketin yönünü belirlemek için yukarı veya aşağı yönlü bir hareketin başlangıcını yapıyorlar. Devam eden süreçte bu akıma küçük yatırımcıların da dahil olmasıyla çok ciddi yükseliş veya düşüşler meydana gelebiliyor. Bu sebeple küçük yatırımcıların psikolojik durumunu ölçümlemek ve alım mı yoksa satım yönlü mü karar verdiklerini anlayabilmek için bu metriğin takip edilmesi önemli olabilir.

Mevcut durumda geçtiğimiz haftalarda 100 üzerinden 20 – 40 puan bandında olan piyasa puanı (korku hakim), yükselişlerin gelmesiyle beraber an itibarı ile 50 seviyelerine kadar yükselmiş durumda.

Haber Takibi Çok İyi Yapılmalı

Market yapısı gelen son dakika haberlerine çok duyarlı. Marketteki risk iştahını yükseltecek çok pozitif bir haberin yayılması yukarıda bahsedilen tüm unsurları bir tarafa bırakarak fiyat değişimlerin neden olabiliyor. Buna en güzel örnek Tesla ve Elon Musk olarak gösterilebilir. Elon Musk’ın profiline Bitcoin yazdığı gün tüm analizler önemini yitirmiş dirençler bir bir kırılmıştı. ABD kanadından gelecek banka ve kurumsal şirket haberlerinin yine markette doğrudan etkili olduğunu gözlemledik.

Bu nedenlerle analizlerinizin yanı sıra çok sıkı bir haber takibi yaparak marketin yönünü tespit edebilirsiniz. Güvenilir gördüğünüz haber kaynaklarının bildirimlerini açmayı unutmayın. Marketin hangi habere hangi oranda tepki verdiğini gözlemleyebilir buna göre de ileride benzer bir tablo ile karşılaştığınızda daha hızlı refleksler verebilirsiniz.

Burada yazılan unsurlar fiyat için birçok açıdan önemli olsa da piyasayı doğrudan etkileyebilecek daha birçok unsur bulunmaktadır. Bu sebeple yatırım kararı verirken piyasadaki tüm dinamikleri incelemeli ve ortak bir veri elde edilip buna göre pozisyon alınmalıdır.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir Yorum


Başa dön tuşu