AnalizBitcoin

Yatırımcılar Dikkat! Yeni Haftada Bitcoin ve Altcoinler “Çıldırabilir”

Bu hafta tüm dünyada kripto paraları etkileyecek önemli gelişmeler var. İşte detaylar...

Kripto para piyasası her geçen gün büyümeye devam ediyor. Özellikle son yıllarda kurumsal yatırımcıların da piyasaya girmesiyle global bir piyasa haline gelen kripto para piyasası, dünyadaki tüm olaylardan doğrudan etkileniyor.

En son olarak mart ayında koronavirüs sebebiyle tüm piyasaların çöktüğü gün Bitcoin ve tüm altcoinlerde de ciddi gerilemeler görülmüştü. Arzı kısıtlı olması sebebiyle o dönemde uzmanlar tarafından “Bitcoin gerçek sınavını şimdi verecek” şeklinde bir çok yorum yapılmıştı. Gelinen süreçte Bitcoin bu sınavdan başarılı bir şekilde geçerek kendini ispatlamış oldu ve rekor üstüne rekor kırarak mart ayından beri yüzde 520’lik bir yükseliş yaşadı.

Arzının kısıtlı olması sebebiyle, ABD’nin dolar basma politikası ve koronavirüs salgını gibi olaylardan orta-uzun vadede olumlu etkilenen Bitcoin, bu süreçte birçok kurumsal yatırımcının da desteğini alarak yoluna devam ediyor. Ancak bu hafta sonu gündeme bomba gibi düşen bazı olaylar piyasalarda hareketli bir hafta geçirmemize neden olabilir.

Koronavirüs Mutasyonu

İngiltere Sağlık Bakanlığı, koronavirüsün İngiltere’de yeni bir mutasyon geçirdiğini, eskisine nazaran daha tehlikeli olduğunu ve kontrolsüz şekilde yayıldığını açıkladı. Mutasyona uğrayan virüsün Belçika ve Hollanda’da da görüldüğü ifade edilirken, İtalya, İngiltere, Belçika, Hollanda gibi ülkeler havayolu ulaşımlarını askıya almış durumda.

Mutasyona uğrayan yeni virüs sosyal medyada Covid-20 olarak adlandırılırken bu işin ciddiye binmesi ve ülkelerden olumsuz haberlerin ardı ardına gelmesi kripto para piyasalarında ilk anda düşüşe sebep olabilir.

Her ne kadar orta-uzun vadede Bitcoin böylesi olaylara olumlu tepki veriyor olsa da ilk anda insanların “nakit paraya kaçma” psikolojisinde olduğu biliniyor.

ABD’nin Yeni Teşvik Paketi

ABD’deki 900 milyar dolar değerindeki teşvik paketlerinin son ayağına gelindi. İlk etapta 300 milyar dolar olarak kesinleşen teşvik paketi kapsamında küçük ölçekli işletmelere destek olunup aşı ile ilgili fon sağlanacağı açıklandı. Toplamda 900 milyar dolar olan bu teşvik paketi haliyle milyarlarca dolar ABD dolarının basılmasını ve sene başından beri rekor kıran dolar arzının iyice artacağını gösteriyor.

Zaten ABD’nin bu tutumu yüzünden “güvenli liman” olarak Bitcoin’e yönlerini kaydıran kurumsal yatırımcılar bu hamleden sonra yönlerini biraz daha Bitcoin ve kripto paralara dönebilir.

Bu sebepler yüzünden yeni haftada tüm piyasaların hareketlenebileceği tahmin ediliyor. Özellikle volatilitenin en yüksek düzeyde olduğu kripto paralar, bu haberlere hafta içi çok daha sert tepkiler verebilir. Bu sebeple yatırım yaparken yatırımcıların dikkatli olması ve stop limit emirlerini kullanması öneriliyor.

Bitcoin’e bakıldığı zaman ise dün tekrar rekor tazeleyip 24.200 dolarlara kadar yükseldiği ve an itibarı ile de 23.700 dolarlarda fiyatlandığı görülüyor. Özellikle 21.000 doların BTC için önemli bir destek olduğunu ifade eden uzmanlar, bu seviyenin altına düşülmediği sürece yükselişlerin devam edebileceğini söylüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu