BitcoinHaberler

Yeni Zamlı Asgari Ücret İle 1 İşçi 1 Yılda Kaç Bitcoin Alabilir?

İktidar partisi öncülüğünde devam eden asgari ücret komisyon toplantıları sonucunda bugün 2020 yılı zamlı asgari ücret miktarı açıklandı.

Birçok zamandır merak edilen yeni asgari ücret, bugün açıklan rakama göre yüzde 15 artışla 2.324 Türk lirası olarak belirlendi.

Her zam döneminde olduğu gibi bu açıklanan rakamdan memnun olan da şikayetçi olan da bir hayli fazla.

Biz de kripto paralar ile ilgili olarak bir asgari ücretli çalışan bu para ile ne yapabilir? Diye hemen oturduk hesapladık. Özellikle konumuzla alakalı olarak 2.324 TL ile 1 ayda 1 asgari ücretli hiç yemek yemeden, kendi üzerine kıyafet almadan, su bile içmeden ne kadar Bitcoin alabilir sorusunu değerlendirmek istedik.

Bu kişi ortalama ayda 0,054 Bitcoin alabiliyor. (Bitcoin fiyatı 7200 dolardan hesaplanmıştır.)
Yıllık olarak ise bu oran yaklaşık 0,65 BTC’ye eşit oluyor.

1 yılda 27.888 TL kazanacak olan asgari ücretle çalışan vatandaş 1 yılda çalışmasının bedeli karşılığında 4.700 dolar almış olacak. Bu hesaba göre de anlık kurdan alabileceği yıllık BTC miktarı 1 Bitcoin bile olmuyor. Tabii bunu BTC üzerinden hesap etmek pek doğru olmamakla beraber 1 Bitcoin’in ABD dolarından bile 7200 kat daha değerli olduğunu unutmamak gerekiyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu