Kripto HaberleriHaberler1.8 Milyar Dolarlık Kripto Para, Borsa Dışı Cüzdanlara Transfer Edildi! Nasıl Yorumlanmalı?

1.8 Milyar Dolarlık Kripto Para, Borsa Dışı Cüzdanlara Transfer Edildi! Nasıl Yorumlanmalı?

Takip et

Gün içerisinde 1.8 milyar dolarlık Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Tether’ın (USDT) piyasadan çekilmesi ile birlikte kripto para piyasasında büyük çıkışlar yaşanıyor.

Borsalardan Çıkışlarda Ethereum İlk Sırada Yer Alıyor

Glassnode verilerine göre Merkezi borsalardan çekilen kripto paralar içerisinde 748 milyon dolar ile Ethereum başı çekiyor. Verilerde Ethereum için net çıkış miktarının -162 milyon dolar seviyesinde olduğu görülüyor.

Bununla birlikte Bitcoin’in net akış verileri de negatif olmayı sürdürüyor. Yatırımcılar kripto paralarını merkezi borsalardan çekmeye devam ederken 700 milyon dolarlık BTC de borsaları terk etti. Uzmanlara göre düzeltme periyotlarında yaşanan büyük borsa çıkışları, kripto paralara olan talebin 2021 seviyesine gelmesi durumunda gelecekte bir arz şoku yaşatabilir.

Bununla birlikte bu üçlü arasında borsalara pozitif giriş yaşayan tek kripto para stablecoin olan Tether oldu. Net olarak 353 milyon dolarlık Tether (USDT) yatırımcılar tarafından borsalara taşındı. Uzmanlara göre kripto para borsalarına yaşanan pozitif Tether akışının iki açıklaması olabilir. Bunlarda ilki yatırımcıların daha fazla kripto para satın almak için Tether varlıklarını borsalara taşıdığı, ikincisi ise Tether’ın 1 dolara endeksli fiyatını sabit tutabilmek için borsalara USDT göndermesidir.

Yatırımcılar Kripto Paralarını Borsalardan Neden Çeker?

Genellikle uzun vade olarak elinde kripto para tutmak isteyen yatırımcılar bu varlıkları soğuk cüzdanlarına aktarırlar. Bu durumda borsalarda satılmak için beklenen kripto para miktarı azaldığından dolayı bunun fiyat için olumlu olduğu söylenebilir.

Öte yandan Bitcoin ve Ethereum’daki çıkışların fazla olup Tether’deki girişlerin fazla olması ise sıcak para ile kripto para alındığı ve bu varlıkların da “satılmamak” üzere cüzdanlara çekildiğini gösteriyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları