Kripto Para

1 Trilyon Dolar Hayal Mi Oldu?

Kripto para piyasası toplam hacmi 1 trilyon dolar olacak mı?

Kripto para piyasası toplam hacminin 1 trilyon dolar değeri görecek olduğu iddiaları bir zamanlar ”Bitcoin 1 trilyon dolar değerin yarısını toplayacak” diyen piyasadaki kendini bilmez bazı yatırımcılar tarafından eleştiri yapanlara karşı kullanılıyordu. Kripto para sektöründe yaşanan birçok olay olsa da bu olayların sadece belli bir kısmını görebiliyor ve haber haline getirebiliyoruz. Sektörde ”kripto paralar asla ölmeyecek, değeri 2018 yılı sonunda 1 trilyon dolara kadar yükselecek” diye iddia eden kişiler bugün yoklar.

”Bitcoin almak zarar vermez, yarar sağlar” diyerek sektörde kripto paralara sahip olmaya davet eden ve sosyal medya sitelerini çok fazla kullanan bazı yatırımcılar, kripto para sahiplerinin gelecekte çok zengin olabilecek olduklarını iddia ederek herkesin Bitcoin almasını öneriyordu.

1 trilyon 1 yıl hayal!

2019 yılında 1 trilyon değere yükselmesi beklenmeyen kripto para piyasası toplam hacminin neden dolayı yükselmeyeceği hakkında ise analistler kripto para sahibi olan kişilerin piyasanın durumundan ötürü yeni yatırımlar yapmamasını, sürekli piyasadan çıkıyor olmalarını gösteriyor. Bitcoin almak ve satmak arasında kalanların çoğunun satış yapması da piyasada belirli boşluk oluşturarak 1 trilyon değere yükselmeyi 1 yıl erteleyebilecek önemli konulardan.

Piyasanın tekrar değerinin artması için uzun süre gerekmesi ve piyasada beklenenden daha fazla insanın kripto para almasının beklenmesi ve kripto para sahiplerinin aldıkları ve sattıkları kripto para miktarları arasında ciddi farklar oluşması yatırımcıların 1 trilyon dolar değer beklemesinin önüne geçen engeller arasında. Piyasada sadece alım yapmak 1 trilyon dolara ulaşmak için yeterli değil, bir gün 3.000 dolar seviyesinde olan Bitcoin, ertesi gün 1.500 dolara düştüğünde piyasa hacmi 3.000 dolar olduğu gün 500 milyon dolarsa ertesi gün 250 milyon dolara kadar düşecektir. Piyasa hacminin bu kadar hızlı düşüş yaşaması beklenmese de Aralık 2017’de yaşananlar piyasada aniden milyonlarca dolar düşüş olabileceğini ve istendiği zaman kripto para piyasanının 1 trilyon dolar değere yükselmesi ve 1 trilyon dolar değerden bir anda düşmesinin mümkün olabildiğini göstermektedir.

Kripto para piyasalarında yapılan her işlem kripto para piyasası hacminin toplamını etkilerken, yatırımcıların olası riskler hakkında dikkatli olması ve 1 trilyon dolara sahip olsa da piyasa hacminin yüksek olmasının fiyatlara etkisinin çok büyük olamayabilecek olduğunu dikkate almaları gerekiyor. Mevcut şartlarda kripto para birimi Bitcoin’in fiyatının yükselmesi ile birlikte tekrar piyasada yükseliş göstermesi aniden olabilir ve bir anda 20 bin dolar seviyesine yükselmesi mümkün olmasa da kripto para sahiplerinin satış taleplerinin azalıp alım taleplerinin artması piyasada yakından bir yükseliş yaşanmasını sağlayabilecek unsurlardan olacaktır.

Zaman zaman düşüşler ve zaman zaman yükselişler yaşanması piyasada yaşanan boşluğu doldurmaya yetmediğinden bugün 3.000 dolar seviyesinde 4.000 doları geçemeyen Bitcoin, bu nedenlerle kripto para piyasalarında bir boşluk yaratıyor ve bu boşluk tüm kripto para birimlerinin Bitcoin fiyatından etkilenerek düşük kalması ve piyasa hacmi ile fiyatını arttıramamasına sebep oluyor.

Bu dönemde Bitcoin alınır mı, satılır mı?

2019 yılının 18 Ocak günü kripto para alıp almayacak olduğunu soran kişilerin sayısı geçtiğimiz sene başına oranla yüksek. Bitcoin fiyatının düşük olması ve piyasa hacminin 120 milyar dolar sınırında olması yatırımcıların alım ve satım yapması arasında kararsız kalmasını, buna bağlı olarak piyasada neler yapabilecek oldukları ve nasıl karar verebilecek olduklarını engellemekte. Yatırımcılar, piyasa hacminin aniden yükselip, aniden düşmesinin panik satışlar yapmalarına sebep olduğunu bildiklerinden dolayı aniden alım ve satım yapmaktan kaçınmak için piyasada hangi seviyeye kadar alım, hangi seviyede satım yapmak gerektiğini düşünüyorlar.

2019’da Ocak ayı içerisinde rekor kırması beklenmeyen ve düşüş yaşaması beklenen Bitcoin’e hemen sahip olmak düşük Bitcoin fiyatından kripto para almanızı sağlayabilir. Bu imkanı iyi değerlendirip uzun vadeli elinizde tutabilecek olduğunuzu düşünüyorsanız ve kripton para birimlerinin orta vadeden önce yükselmeyebilecek olduğuna eminseniz kripto para birimleri arasından Bitcoin alabilirsiniz. Bitcoin uzun vadeli olarak alım yapılacak ise bu dönemde en iyi tercih olacaktır. Bitcoin’i uzun vadeli satın almak ve uzun vadeli bekledikten sonra kat be kat daha yüksek fiyattan satmak kazançlı çıkmanızda rol oynayacaktır.

Bitcoin fiyatının yükselmesi için orta vadeye kadar beklemek gerektiğinden eğer 1.000 dolar seviyesinden alım yaptıysanız ve kısa vadede paraya ihtiyacınız varsa 1.000 dolar seviyesinden alım yapanlar bu seviyeden satış yapabilir. Orta vadeye kadar yükseliş beklenmediğinden ve 2019 yılının ilk 6 ayı boyunca düşüş göstermesi beklentisinden dolayı analistler kısa vadeli olarak yükseliş beklenmemesi gerektiği ve kısa vadede kripto para birimlerinin düşüş gösterebilecek olduklarını düşünüyor. Piyasa hacminin 100 milyar dolar seviyesine düşmesi durumunda piyasa fiyatının daha düşük seviyeye gerileyebilecek olduğunu düşünen analistlerin büyük bir bölümü kripto para fiyatlarındaki düşüşün asıl sebeplerinin yatırımcılardan kaynaklandığını ve yatırımcıların kripto para birimlerine yönelik alım ve satım taleplerinde satım taleplerinin daha ağır basmasından dolayı kritik olduğunu düşünüyor. Bitcoin fiyatının yükselmemesinin nedenleri arasında bulunan kripto para piyasası hacmi düşüklüğü dolayısı ile yatırımcılar bu dönemi iyi değerlendirmeli ve kripto para alım ve satım taleplerinde piyasa durumuna dikkat ettikleri kadar mevcut piyasa koşullarına da dikkat ederek ellerindeki yatırımı iyi değerlendirmeli.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu