Kripto HaberleriAltcoin1 Yıldır Bekleyen Bomba Patladı: DeFi Protokolü, 130 Milyon Dolar Kaybetti!

1 Yıldır Bekleyen Bomba Patladı: DeFi Protokolü, 130 Milyon Dolar Kaybetti!

Takip et

Ethereum (ETH) ağı tabanlı DeFi platformu Cream Finance, resmen saldırıya uğradı. Saldırı ilk başta PeckShield tarafından tespit edildi ve açıklandı. Daha önce de önemli saldırıları tespit eden güvenlik şirketi, Cream Finance kontratında büyük bir flash loan saldırısı yaşandığını vurguladı ve milyonlarca dolarlık transferlere işaret etti.

Milyonlarca Dolarlık Vurgun!

Blockchain kayıtlarına göre 92 milyon dolarlık fonlar tek bir adrese, 23 milyon dolarlık fonlar ise başka adrese transfer edildi. Fonların şu an ise başka cüzdanlara transfer edildiği görülüyor. Fonların çoğu, Cream LP tokenlerinden ve diğer ERC-20 tokenlerinden oluşuyor.

Cream Finance’in likidite havuzlarına yatırım yapınca alınan Cream LP tokenlerinin en çok çalınan ve kayıp yaşanan varlık olduğu belirtilmekte. CREAM fiyatı da buna bağlı olarak sert düşüş yaşadı ve dakikalar içerisinde 152 dolardan 111 dolara iniş görüldü. CREAM an itibarıyla da 115 dolardan işlem görüyor ve %28 düşüş yaşamış durumda.

Rekt tarafından yayınlanan verilere göre bu, şu ana kadar DeFi tarihinde görülen en büyük üçüncü hacklenme. Aslında diğer iki olayda çalınan fonlar iade edildiği için bunun şu ana kadarki en büyük hacklenme olayı olduğu bile söylenebilir. Cream Finance daha önce de saldırıya uğramış ve hepsinde milyonlarca dolar kaybetmişti.

Şubat ayında 37,5 milyon dolar, Ağustos ayında ise 18,8 milyon dolar kaybeden Cream Finane toplamda 500 milyon dolar kaybetmiş oldu. Bu yazılımsal açığın ise 1 yıldır akıllı kontratta yer aldığı belirtiliyor.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları