HaberlerKripto Para

147 Milyon Dolarlık Saadet Zinciri Gem Coin Cezasız Kalmadı!

Kripto paralarda saadet zinciri cezasız kalmadı.

Kaliforniya Merkez Bölge Mahkemesi, Gem Coin kurucusu Steve Chen’e 10 yıl hapis cezası verdi. 147 milyon dolarlık kripto para ponzi planının lideri olmaktan suçlu bulunan Chen, dijital para dolandırıcılığı ve vergi kaçakçılığından hüküm giydi.

Steve Chen, Fine Investments Arts Inc.’nin sahibi ve CEO’suydu. Müşterilerini, Amerika Birleşik Devletleri, Dominik Cumhuriyeti, Arjantin ve Meksika’da, kehribar ve değerli taş madenleri olduğuna ikna eden Chen, kısa sürede 147 milyon dolar yatırım topladı.

Yaklaşık 72.000 kurbanına aslında var olmayan değerli taşların karşılığı olarak GemCoin satan Chen, şimdiye kadar görülmüş en büyük saadet zinciri planları arasında yerini aldı.

Kurbanlarını 1000 dolar ile 30.000 dolar arasında değişen miktarlarda paketler almaya ikna eden Chen, şirket halka arz edildikten sonra bu paketlerin hisselere dönüştürüleceğinin sözünü verdi. Ancak halka arz hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Sistemin ana mantığı, halkaya yeni yatırımcı dahil etmek olduğu için yatırımcılara seyahat, lüks arabalar ve tatiller gibi pek çok bonus sunuldu.

2014 yılında Gem Coin, şirketin değerli taşları tarafından desteklenen yasal bir dijital para birimi olarak tanıtıldı.

Chen, bu coinlerin mücevher ve finans sektöründe geçerliliği olacağına ilişkin de yatırımcılara güvence verdi. Chen’in anlatımlarına ve üstün pazarlama yeteneğine güvenen kurbanlar 147 milyon doları Chen’e teslim etti.

Kaliforniya Merkez Bölge Mahkemesi tarafından vergi kaçakçılığından yaklaşık 2 milyon dolar ödemeye mahkum edilen Chen, dolandırıcılık suçundan 10 yıl hapse mahkum edildi. Mağdurların paralarının iadesi konusunda 16 Temmuz tarihine yeni bir dava planı yapıldığı açıklandı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu