coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriAltcoin4,8 Milyar Dolarlık Bitcoin ve Ethereum Opsiyonun Süresi Doluyor! BTC ve ETH...

4,8 Milyar Dolarlık Bitcoin ve Ethereum Opsiyonun Süresi Doluyor! BTC ve ETH Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Kripto opsiyon borsası Deribit'te, Cuma günü saat 08:00 UTC'de değeri 4,8 milyar dolar olan toplam 1,217 milyon BTC ve ETH opsiyon sözleşmesinin süresi dolacak.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bitcoin son 24 saatte yaşadığı %2,06’lık düşüşle 26.000 dolar sınırına yaklaşırken yatırımcılar bu hafta süresi dolacak olan Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) opsiyonlarına odaklandı.

Coindesk’in haberine göre, Cuma günü saat 08:00 UTC’de, önde gelen kripto opsiyon borsası Deribit’te, değeri 4,8 milyar dolar olan toplam 1,217 milyon BTC ve ETH opsiyon sözleşmesinin süresi dolacak.

BTC ve ETH opsiyon süresinin dolması konusunda yorum yapan Deribit yetkilisi Luuk Strijers şunları söyledi:

“Genellikle hacim ve değer açısından en önemli dönem çeyreklerin son dönemleridir.

Bu noktada örneğin geçen Mart ayında 5,2 milyar dolar, Haziran’da ise toplam 5,4 milyar dolar opsiyonun süresi doldu.

İçinde bulunduğumuz çeyrek, 2023’teki önceki çeyreklerle tutarlı olmaya devam ediyor.

Bu Eylül ayında, 3 milyar dolarlık BTC opsiyonu ve 1,8 milyar dolarlık ETH opsiyonunun süresi dolacak ve Max Pain Point seviyesi mevcut fiyat seviyelerine yakın olacak.”

“Maximum Pain Point” Nedir?

Opsiyon alıcıları için en fazla kayba ve opsiyon satıcıları için en fazla kazanca neden olacak fiyat seviyesi olan “Maximum Pain Point” BTC için 26.500 dolar ve ETH için 1.580 dolar olarak kaydedildi. Bu seviyeler mevcut seviyeleri 26,056 ve 1,567 dolar seviyesine yakın bulunuyor.

“Maximum Pain Point” genellikle piyasa fiyatı için bir mıknatıs görevi görür, çünkü opsiyon satıcıları ödemelerini en aza indirmek için fiyatı bu noktaya doğru itmeye çalışır.

Yani fiyat eğer max pain noktasının üzerindeyse max pain destek olarak çalışır, fakat eğer fiyat max pain noktasının altındaysa max pain direnç görevi görebilir. Her ayın son cuması opsiyon piyasası yaklaşırkende fiyatın bu seviyeye doğru çekilmesi olasılığı yüksek bir ihtimaldir.

Opsiyonların süresinin dolmasının fiyat üzerindeki etkisini değerlendiren Blofin tüccarı Griffin Ardern ise piyasada yüksek volatilite beklemediklerini söyledi.

Bu noktada gama verisini de ele alan Griffin Ardern, 29 Eylül’de vadesi dolacak opsiyonların çok önemli bir pozitif gaması olduğunu belirterek şunları söyledi:

“BTC ve ETH’de fiyat istikrarı olasılığı çok yüksek. Bu haftaki opsiyonların çok önemli bir pozitif gaması var.

Vade tarihi yaklaştıkça gama giderek büyüyecek ve böylece fiyat üzerinde güçlü bir çekim oluşturacak.

Cuma günkü üç aylık uzlaşma fiyatının, BTC için 26.000-27.000 dolar ve ETH için 1.500 veya 1.650 dolar olan en yüksek gama maruz kalma seviyelerine yakın olması daha muhtemel.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail