Altcoin

ABD Hazine Bakanlığı, 625 Milyon Dolarlık Ronin Saldırısının Arkasındaki Ülkeyi Açıkladı!

ABD Hazine Bakanlığı, yaptığı açıklamasında geçtiğimiz ay gerçekleşen Ronin hack olayının sorumlularını açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı, yaptığı açıklamasında Axie Infinity bağlantılı Ronin Bridge’den 600 milyon dolarlık kripto para çalınmasıyla sonuçlanan hack olayının sorumlusunun Kuzey Koreli hack grubu Lazarus olduğunu iddia etti.

Kuzey Koreli Gruba Ait Olduğu İddia Edilen Ethereum Adresi ABD Tarafından Yaptırım Listesine Eklendi

Bununla birlikte Hazine Bakanlığı bugün yeni bir Ethereum adresini yaptırım listesine ekledi. Blockchain analiz şirketi Nansen, söz konusu adresi “Ronin Bridge Saldırganı” olarak işaretledi. Bu yazının yazıldığı anlarda adreste 148.000 Ethereum bulunuyor.

Kripto para analiz şirketi Chainalysis de attığı Tweet’inde adresin Ronin hack olayıyla bağlantısı olduğunu doğruladı. Buna ek olarak Elliptic ise, çalınan fonların %14’ünün Perşembe günü illegal yöntemler ile aklanmış olduğunu açıkladı.

Ronin Network de paylaştığı bir blog yazısında yaşanan hack olayı için FBI’ın Lazarus’u sorumlu tuttuğunu ve Hazine Bakanlığı’nın da söz konusu fonlara yaptırım uyguladığını belirtti.

Ronin Bridge Bu Ay Yeniden Faaliyete Geçecek

Blog yazısında ayrıca geliştiriciler, Ronin Bridge’in yeniden faal duruma geçirilmesi için gelecekteki riski azaltmak amacıyla halen yapmaları gereken ek güvenlik hamleleri bulunduğunu da belirtti. Geliştiriciler Ronin ağının bu ay sona ermeden yeniden başlatılacağını ve daha sonra hack olayı ile ilgili kapsamlı bir rapor yayınlayacaklarını bildirdi.

Ethereum Blockchain’ine bağlı bir yan zincir olan Ronin, oyna-kazan türünde bir oyun olan Axie Infinity üzerindeki işlemlerin daha hızlı ve daha ucuz gerçekleşmesini sağlıyordu. Geçtiğimiz ay yaşanan hack olayında 173.600 ETH ve 25.5 milyon USDC çalınmıştı. Bu kripto paraların o dönemki değeri 625 milyon dolar seviyesindeydi.

Perşembe günü atılan adımlar ile birlikte ABD yetkilileri ilk kez bir Lazarus kripto para cüzdanına yaptırım uygulamış oldu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu