HaberlerKripto Para

ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore Bağlantılı Olduğunu İddia Ettiği Kripto Platformuna Yaptırım Uyguladı!

ABD Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamasında Kuzey Kore bağlantılı olduğunu iddia ettiği kripto platformuna yaptırım uyguladı.

ABD Hazine Bakanlığı bugün yaptığı açıklamasında kripto para mixing hizmeti sunan Blender platformunun Kuzey Kore tarafından siber suç ve kara para aklama amacıyla kullanıldığı gerekçesiyle yaptırım listesine eklendi.

ABD, Kuzey Kore’yi kripto para çalmak ve bunları Blender.io platformuyla aklamak ile suçladı. Bilindiği üzere Kuzey Koreli birkaç grup son zamanlarda çeşitli kripto platformlarını hackleyerek kripto para çalmışlardı.

Daha endişe verici haber ise ABD, Pyongyang’ın çalınan fonları nükleer programını ilerletmek için kullandığını iddia etmesi oldu. Son zamanlarda çıkan haberlere göre ülke nükleer kapasitesini test etmeye devam ediyor ve Kore yarımadasındaki gerginliği artırıyor.

ABD Hazine Bakanlığı, Blender’ı SDN Listesine Ekledi

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) bugün yaptığı resmi duyurusunda Blender’ın Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenen Kişiler Listesi’ne (SDN) eklendiğini açıkladı.

Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore bağlantılı kripto para mixing hizmeti Blender.io’nun yasa dışı kripto para işlemlerini saklamak amacıyla Kuzey Kore tarafından kullanıldığını iddia etti.

Terörizm ve Mali İstihbarat Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson konuyla ilgili şunları söyledi:

“Yasa dışı işlemlere aracılık eden kripto para mixing platformları ABD’nin ulusal güvenlik çıkarları için tehlike oluşturuyor. Kuzey Kore’nin yasa dışı finansal faaliyetlerine karşı harekete geçiyoruz ve devlet destekli hırsızlığın ve ona kara para aklama olanağı sağlayanların faaliyetleri cevapsız kalmayacak.”

Kısa bir süre önce ABD Hazine Bakanlığı Kuzey Koreli hack grubu Lazarus’u Ronin saldırısında 625 milyon dolar çaldığı iddiasıyla SDN listesine eklemişti. Lazarus grubunun kullandığı Tornado Cash isimli mixing platformunun da SDN listesine eklenecek bir sonraki isim olabileceği düşünülüyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu