HaberlerKripto Para

ABD Hazinesi, Tartışmalı Kripto Para Broker Tanımını Değiştirmek İstiyor!

Sektörü öldürecek broker tanımının daraltılması istendi.

2021 yılında çıkarılan 1 trilyon dolarlık ABD altyapı yasası kripto para vergilerinden finanse edilecekti.

Bu yasadaki broker tanımı özellikle merkeziyetsiz finans alanında getirdiği yükümlülükler nedeniyle tartışılmaktaydı.

Komisyoncuların yani brokerların müşterilerinin tüm bilgilerini IRS’ye vermeleri merkezi kurumlarda daha mümkünken, merkeziyetsiz alanlarda sistemin doğası gereği bunu yapmak mümkün olmayacak ve pek çok merkeziyetsiz finans projesi IRS ile karşı karşıya gelecekti.

ABD Hazine Bakanlığı Harekete Geçti!

Bloomberg’in edindiği bilgilere göre ABD Hazine Bakanlığı, kripto madencilerini ve stake edenleri dijital varlık komisyoncularının müşterilerinin işlemleriyle ilgili bilgileri IRS’ye devretmesini gerektirecek kurallardan kurtarmayı planlıyor.

Bugün bir grup senatöre gönderildiği iddia edilen mektupta bakanlığın görüşünün “IRS için yararlı olan bilgilere erişemeyen tarafların raporlama gerekliliklerine zorlanmasının amaçlanmadığı” belirtildi.

Bakanlığın bu ifadesi kripto işlemlerini doğrulamak için madencilik veya staking kullanan kişilerin yanı sıra yazılım ve donanım sağlayıcıların IRS’ye yönelik yükümlülüklerden kaçınabileceğini ifade ediyor.

Buradaki komisyoncu tanımının  daraltılması sektörün yasaya ilişkin pek çok endişesini ortadan kaldıracaktır.

Değişmesi İçin Çok Uğraşılmıştı

Senatörler Mark Warner ve Rob Portman da dahil olmak üzere birçok senatör, yasama sürecinde komisyoncu hükmünü değiştirmeye zorladı.  Biden yönetimiyle son dakika anlaşmasına vardıklarında bir değişiklik yakın görünüyordu, ancak çabalar sonuçta başarısız oldu.

ABD Hazine Yasama İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Davidson, merkezi borsalar ve genellikle merkezi olmayan borsalar ve eşler arası borsalar gibi dijital varlık piyasasındaki tarafların ne ölçüde komisyoncu olarak ele alınması gerektiği de dahil olmak üzere Hazine’nin hala düşündüğü başka konular olduğunu söyledi.

İlgili Haber
Satılmayan Kripto Paradan Vergi Alınabilir Mi? ABD Geri Adım Attı!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu