Bitcoin

ABD’nin Bitcoin’i (BTC) Yasal Para Birimi Olarak Kabul Etme İhtimali Nedir?

ABD'nin Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul etmesi mümkün mü?

Kripto para sektörü 2021 yılında kesinlikle birçok ilki yaşadı ve yaşamaya da devam edecek gibi gözüküyor.

Bitcoin için ilk niteliği taşıyan olaylar arasında birinci sırayı ise kesinlikle El Salvador alıyor. El Salvador, meclisin onayı ile lider kripto para birimini meşru para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu.

Bu da ülkedeki her kurum ve kuruluşta artık BTC’nin kabul edilmek zorunda olunduğunu gösteriyor. El Salvador’un devamında ise başka ülkelerin de bunu yapabileceği fikri ortaya çıktı ve bunun oldukça mümkün olduğu söylenebilir.

CoinMarketCap tarafından yapılan bir anket çalışmasına göre, 20 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesi beklenen ilk ülke Paraguay oldu. Toplamda 81.433 oy alan Paraguay’ı ise 58.656 oy ile Venezuela izledi. CoinMarketCap kullanıcılarının oylarına göre üçüncü sırada 34.376 ile Anguilla, dördüncü sırada 17.323 oy ile Panama ve beşinci sırada ise 13.000 oy ile Hindistan yer aldı.

Listeye girebilen diğer ülkeler arasında ise Zimbabve, ABD, Meksika, Ekvator, Bangladeş ve Güney Amerika ile Karayipler merkezli ülkeler yer aldı.

Özellikle ABD’nin 7.823 oy alması aslında yakında gerçekten de ABD’nin BTC ile ilgili değişiklikler yapabileceğini gösteriyor. Güney Amerikalı ülkelerin listeyi domine etmesinin temel sebebi ise El Salvador’un bu konuda önderlik etmesi olarak açıklanabilir.

ABD şu an için Bitcoin’e pek sıcak bakmasa da ilerleyen yıllarda diğer ülkelerin girişimleri sonucunda bunu yapmaya mecbur kalabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
CAN

ABD nin doları gerekli miktarından yüzlerce kat fazla basıldı. Trilyonlarca dolar var. Bu ABD nin başına ilerde büyük dert olacak ve enflasyonu sürekli yükselten bir argüman olarak kalacak. Er ya da geç, Dünya ile birlikte belli bir karşılığı olan dijital para birimine geçmek zorunda. Lakin bu bitcoin olur mu emin değilim . ABD fazla bastığı kağıt dolarları yok etmez ise başına bela olacağının farkında…


Başa dön tuşu