Kripto HaberleriAltcoinAltcoin Sezonu Bitti Mi? ETH, XRP, LINK ve Daha Fazlası İçin Görünüm...

Altcoin Sezonu Bitti Mi? ETH, XRP, LINK ve Daha Fazlası İçin Görünüm Ne?

Takip et

Son zamanlarda Bitcoin ile beraber güzel yükselişler gösteren altcoinler yatırımcısına bir hayli para kazandırdı. BTC hareketlerinden doğrudan etkilenen tüm altcoinler, Bitcoin her yukarı veya aşağı sert hareket yaşadığı zaman adeta dibe çakılıyor. Özellikle hacimsiz olarak sınıflandırılan (hacme göre ilk 20 de olmayan) altcoinler BTC’nin sert hareketleri karşısında dibe doğru sürükleniyor.

Altcoinlerin akıbeti hakkında son yorum, ünlü kripto para analiz şirketi Santiment’ten geldi. Şirket, çok yakında altcoinlerin çöküşe geçeceğini ifade etti.

Öte yandan Bitcoin’in 15 bin doları göreceğini iddia eden Santiment, lider kripto para biriminin sektördeki hakimiyetini yeniden kazanacağını belirtti. Santiment kurucu CEO’su Maksim Balashevich’e göre artık altcoin sezonunun modası geçti. Bir sonraki adımda Bitcoin tüm sahneyi alacak ve hakimiyetini arttırarak özellikle hacimsiz altcoinleri iyice ezecek.

Ancak altcoinler hakkında tüm analistler karamsar değil. Nitekim DataDash kurucusu Nicholas Merten, altcoinlerin büyümek için fazla alana sahip olduğunu düşünüyor. Merten’e göre henüz altcoin sezonu bitmiş değil.

Başta Ethereum olmak üzere gayet güzel gidişatlara sahip olan altcoinler olduğunu belirten Merten, bu yıl %1.015’lik bir yükseliş kaydederek herkesin ilgisini çekmeyi başaran Chainlink (LINK)’i bu denli başarılı olduğunu görmenin mutluluk verici olduğunu ifade ederek LINK yatırımcılarına seslendi ve pozisyonlarının bir kısmına stop-loss koymaya başlamaları gerektiğini tavsiye etti.

LINK’te belli bir geri çekilme görüleceğini belirten ünlü analist, hafta başında %15 oranında düşen LINK konusunda düşüşe hazır olunması gerektiğini ifade etti.

Peki Altcoinlerin Genelde Yaşadığı Durum Ne?

Altcoinler hakkında birçok analist farklı görüş bildirse de aslında hacimsiz altcoinler için genel senaryolar bu şekilde oluyor. Yatırımcılar bu senaryoları göz önünde bulundurarak ve BTC hareketlerini daima izleyerek altcoin yatırımı yapmalı:

BTC sert yükseliş yaşarsa; Altcoinler hem USD hem de BTC paritesinde değer kaybeder. Ancak bu değer kaybı eğer BTC fiyatı yüksek seviyede kalmaya devam ederse suni bir düşüştür. Zira BTC yatay seviyeye girip beklentiyi üzerinden attıktan sonra altcoinlere para akışı olması beklenir.

BTC sert şekilde gerilerse; Altcoinler hem USD hem BTC karşısında değer kaybeder ancak bu düşüş yükselişten kaynaklanan düşüşle benzer değildir. Zira sektörün “babası” olarak tabir edilen BTC gerileme yaşadığı için altcoinlerin toparlanması yine BTC fiyatı ile doğrudan orantılıdır.

BTC yatay kalırsa; altcoinlere para akışları görülür. Özellikle BTC hakimiyetinin de düşmesiyle altcoinler hem USD hem de BTC karşısında değer kazanırlar.

***Bu belirtilen senaryolar her altcoin için geçerli olmayıp, hacimsiz altcoinlerin geneli için geçerli olabilmektedir. Ayrıca ETH, XRP, LTC gibi büyük altcoinler genelde Bitcoin ile beraber hareket etmektedir. Belirtilen senaryolar hacimsiz coinler içindir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları