Kripto Para

Analistler Düşüş Sürecinde Yapamadıkları Açıklamaları Şimdi Yapıyor!

Analistler doğruyu biliyor mu?

Kripto para analistleri veya ekonomistler, kripto paraların düşüş sürecinde kendilerine ısrarla binlerce yanıtsız soru bırakıldı ve %80’den daha fazlası kripto paraların düşüşü sırasında itibarını zedelememek için yatırımcılar ile bilgi paylaşmadı. Yatırımcıların sorularına yanıt vermeyen, yarım yamalak yanıt veren, veya sorulan sorunun tam tersi yanıtlar vererek kendi görüşünü sunamayan onlarca analist 2 gündür piyasanın yükselmeye başlaması ile açıklama yapmaya başladı. Yatırımcıların bir kısmı düşüşler sonrasında analistlere güvenmelerinin doğru olmadığını anladıklarını açıklamış ve kripto para piyasasında kendileri hareket etmek ve kendileri karar vermezler ise büyük zarar elde edecek olduklarının farkına vardıklarını ifade etmişlerdi.

Bitcoin yatırımcıları kripto para analistlerinin yükseliş döneminde sürekli olarak açıklamalar yaptığını ve yaptıkları açıklamalar sonrasında kripto para birimlerinin çok ciddi düşüş yaşayarak yıl sonu beklentilerinin neredeyse hiçbirinin tutmayacak olduğu 4.000 dolar seviyesinden altının görüldüğünü açıklamıştı.

Analistler kendi itibarlarını korumak, bilgisizliklerini saklamak istiyor

Tom Lee ve birkaç ünlü kripto para analistinin dışında bireysel yatırımcılara yönelik analizler sunan ve sundukları analizlerin doğru olduğunu belirten analistlerin doğru yorumlar yapmadığının anlaşılmaması için yorumlarını sürekli olarak kısa kestikleri, yaptıkları yorumların hep yükseliş döneminde olması ve düşüş dönemi süresi boyunca ağızlarını açmamaları ve tek bir kelime tahmin belirtmemeleri yatırımcıların piyasadaki dolandırıcıları az çok anlamasını sağladı. Bazı yatırımcılar piyasada kendilerinden başka kimsenin kendilerine kazandıramayacak olduğunu, herkesin kendi kazancı ve kaybını kendi belirlemesi ve kendi kararları ile belirlemek zorunda olduklarını anlamışlardı.

Analist olarak kendisini tanıtan bir kısmı ünlü, bir kısmı ünlü olmayan kişiler ise bu süreçte en fazla zarar gören kişiler oldu. Dolandırıcılık faaliyetleri yürüten, paralı olarak analizler sattığını ve kripto para yatırımlarını kontrol altında tuttuklarını açıklayan dünyanın her ülkesinden binlerce sahte analist, bu süreçte yatırımcıların gerçekleri görmesi ile binlerce dolar zarara uğradıkları tahmin edilir oldu. Bitcoin fiyatları konusunda yaptıkları yükseliş sırasındaki açıklamaların dışında düşüş döneminde tam yatırımcıların yanında olmaları ve bildiklerini belirtmeleri ve diğer yatırımcılar ile paylaşmaları gereken bu kişilerin bu bilgileri paylaşmaması piyasadaki kendisine analist diyen her kişiye inanılmaması gerektiğini gösterdi.

Bazı ünlü analistlerde bu süreçte tepki çektiler. Ünlü analistlerin bir kısmı doğru bildikleri bilgilerin veya doğru olmayan ancak doğru olarak lanse ettikleri bilgilerin yalan olduğunun ortaya çıkmaması için sessizliklerini korudular. Kendi tahminlerinin yanlış olduğunu belirten ve yıl sonu tahminini geri çektiğini açıklayan Tom Lee ve Ran NeuNer gibi isimlerde bu süreçte tepki çekti. Lee ve NeuNer hakkında yatırımcılar ”size güvenerek yıl sonunda rekor kırılacak olduğuna yönelik çok iddialı açıklamalarınız vardı. Bu açıklamalarınızda kendinize güveniyor ve bizlere öneriler veriyordunuz, şimdi ne oldu? Bize düşüş sürecinin yaşanacak olduğunu biliyor olsaydınız söylerdiniz, size güvenmek için bir nedenimiz kalmadı, yıl sonunda tahmini düşük tutarak bizde kendi tahminlerimizi yapabiliriz ve sizin bilgilerinize ihtiyaç duymayız.” diyerek yanıt verdiler.

Yıl sonu tahminlerinin tutmayacak olduğunu açıklayan 2’den daha fazla ünlü kripto para analistinin yapmış olduğu açıklamalar ve yıl sonu tahminleri konusundaki beklentileri çok fazla ilgi görmüş ve daha sonra yatırımcıların bir kısmının tepkisi ile karşı karşıya kalmıştı.

Analistlere değil, kendinize güvenin!

Kripto para yatırımcılarının en büyük hatalarından bir tanesi olarak kripto para analistlerine güvenmeleri geliyor. Kripto para analistlerinin bilen kişiler olmadığı ve sizin yatırımınızı özel olarak yönetmediklerinden ve gelecekte kripto paralara ne olacağı, fiyatının ne kadar yükselecek olduğu konusunu bilemeyecek olduklarından dolayı %100 bağlı kalmamak gerekiyor. Aksi durumda zarar etmek bir süre kaçınılmaz olacak iken, bu ve bunun gibi durumlarda ise ne yapacak olduğunuza karar veremez sanal dünyaya bağımlı yatırımcı haline gelmiş olarak kendinizi bulabilirsiniz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu