Haberler

Android Telefon Uygulamalarında Madencilik Tehdidi Var!

Android telefon uygulamalarında madencilik riski devam ediyor.

Android işletim sistemli cihazlarda madencilik tehdidi bitmedi, devam ediyor. Siber saldırganlar zaman zaman kullanıcıları cep telefonlarından hedef alarak, cep telefonlarını hackliyor ve cep telefonlarını ele geçirerek bilgiler çalabiliyor, cep telefonunu kendi çıkarları için kullanabiliyorlar. Tüm bu olanlar sonrasında son yıllarda bir ”sorun” daha ortaya çıktı, ”kripto para madenciliği yapan gizli uygulamalar” veya virüsler. Bu uygulamalar gerçek uygulama olarak görünüyor ve tıpkı Flippy Bird oyununda reklamlara habersiz olarak tıklayan kullanıcılar nasıl uygulama sahibine para kazandırıyor ise aynısını uygulama sahibine kazandırıyor ve belki de cihazlarının ömrününün kısaldığının hiçbir zaman farkına varmıyorlar.

Kripto para madenciliği yapan uygulamaların sayısı da az değil. Bu uygulamaların Google tarafından zaman zaman yapılan Play Store temizliği sırasında siliniyor olsa da yarattığı risk hep var ve bugünde devam eden bir risk mevcut.

Bilmediğiniz veya 3. parti uygulamaları yüklerken dikkat edin

3. parti uygulamalar sadece spor uygulamaları, ev tasarım uygulamaları olmayabilir. Facebook Messengers adlı bir Messenger uygulamasına yerine kullanacağınız uygulamada gizli olarak cihazın gücünü kullanarak madencilik yapabilir ve sizin bundan haberiniz olmayabilir.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Haber Bülteni

Kripto para piyasasındaki son gelişmelerden her gün haberdar olabilmek için e-mail bültenimize kaydolun. Dilediğiniz zaman aboneliği bir tıkla sonlandırabilirsiniz.
Holler Box
Kapalı