Kripto Para

Aralık ayında kripto para piyasalarında neler olacak?

Aralık ayında hangi kripto parayı tercih edenler kazanacak?

Aralık ayında hangi kripto paranın tercih edilebilecek olduğu veya hangisinin daha çok kazandırabilecek olduğu konusunda yatırımcılar karışıklık yaşıyor. Bitcoin ve Bitcoin Cash’in aksine XRP fiyatında yaşanan gelişmeler ve bununla birlikte diğer farklı kripto para birimlerinin yaşayacak olduğu gelişmeler 2018 yılı son ayının oldukça kritik ve ciddi geçmesine sebep olacak. Yatırımcıları bekleyen gelecek 1 aydaki gelişmeler sektöre yön verecek olan gelişmeler olabilecek iken, sadece kripto paralar için değil yatırımcı hayatları açısından da oldukça fazla önemli gelişmeler yaşanmasına sebep olacak.

Bitcoin Cash hard forkunun olmasının hemen ardından fiyatının 200 dolardan daha büyük oranda değer kaybı yaşayarak sektörün daha büyük kayıplar yaşamasını tetiklemesi ve bunun ardından fiyatların tamamen düşmeye başlaması hard fork meselesinin ne kadar ciddi kayıplara sebep olabilecek olduğunu yeniden gösterdi. Fiyat düşüşlerinin beraberinde Bitcoin Cash hard forku dolayısı ile bu ay içerisinde yaşanan düşüşlerin milyarlarca dolarları bulması dolayısı ile 25 milyar doları aşan piyasa hacmi kaybının en büyük sorumlusu Bitcoin (BTC) olsa da en büyük tetikleyicinin ise Bitcoin Cash hard forku olmasını gösterilmişti.

BCH hard forkunun yaşanan piyasa düşüşlerine sebep olmasının ardından Bitcoin piyasa hacmindeki büyük oranda düşüşler, sadece tek kripto paranın değil, tüm kripto paraların çok ciddi oranlarda kayıplar yaşamasına sebep olmuştu. %30 oranına varan kripto para düşüşlerinin yanında piyasa hacmi oranlarında %25 oranında düşüşler olması kripto para sahiplerinin olumsuz olarak beklentiye kapılmasına sebep oldu.

Bitcoin, Aralık Ayında Kazandırması En İhtimal Dahilinde Görülen Kripto Para

Bitcoin, Aralık ayında piyasada en fazla kazanç getirmesi beklenen kripto para birimi olmasına karşılık 15.000 dolar tahmini ortalamasına sahip. 22.000 doları görebilecek olduğuna yönelik iddialar bulunan Bitcoin hakkında 1.000 dolara düşebileceğine yönelik iddialar olması ise gelecek ay en fazla kayıp yaşatabilecek kripto paralardan bir tanesi olmasına sebep olabilecek olduğundan endişe duyulmasına sebep oluyor.

Bitcoin rekor kırar mı? Sorularının gelecek 1 ay içerisinde artışlara bağlı olarak belli olacak olduğu değerlendirilse de yatırımcılara göre gelecek 1 ay içerisinde rekor kırılması bu ortamda pek fazla mümkün olan bir yükseliş olmayacak. FORBES dergisinin 9.500 dolar tahminin en gerçekçi olan tahminlerden birisi olduğunu değerlendiren yatırımcıların bir kısmına göre 1 aylık sürede 22.000 dolara çıkabilecek kadar büyük bir artış olmasının pek imkanlar dahilinde olmadığı değerlendiriliyor.

XRP en yakınlardan birisi

XRP’nin bu ay yaşadığı yükselişler ve piyasa hacminde 2. sıraya yükselerek bir süre sırasını başarı ile korumuş olması son derece umut verici gelişmelerden bir tanesi olarak gösterildi. Bitcoin Cash fiyatına göre XRP fiyatında artışlar daha az olurken, daha fazla kalıcı olması ve daha çok piyasa hacminde artışlar yaşanmasına sebep olması XRP’nin gelecek aylarda en değerli 2 kripto para biriminden bir tanesi olmasına yönelik beklentiler oluştu.

XRP’nin en çok kazandıranlardan birisi olması ve Kasım ayı içerisinde en çok kazanç getirenler arasında ilk sıralarda olması, mevcut piyasa hacminin diğerlerine oranla daha düşük kalıyor olsa bile 2. sırada en büyük hacme sahip olması dolayısı ile piyasada ciddi bir etkisinin olabilecek olduğu tahmin ediliyor. XRP’den hemen sonra ise Bitcoin Cash (Hard fork sonucunda kim galip gelirse Bitcoin SV veya Bitcoin ABC) fiyatının artabileceği ve bu yükselişlerin çok yakın bir zamanda olabilecek olduğu iddia ediliyor. Bu iddialar konusunda çok ciddi detaylar olmadığından dolayı yatırımcılar kripto para almak veya satış yapmak konusunda nasıl karar verecek olduklarına yönelik bir karar veremiyorlar. Bitcoin almak isteyen bir yatırımcı hemen karar veremediğinden dolayı gelecek ay yaşanacak olanları görmek ve artış görmez ise mevcut kripto paralarını da çekerek farklı bir yatırım aracı veya farklı bir kripto para biriminden yana şansını kullanacak olduğunu bekliyor.

Ancak Ripple şirketi, son zamanlarda yaptığı önemli anlaşmalar ile XRP fiyatını kripto para piyasası kötü olmasına rağmen ciddi şekilde yukarı çekti.

Ethereum sahipleri en önemlilerden

Ethereum fiyatının bu süreçte Bitcoin’e göre daha düşük kalması ve yükselişler konusunda başarılı bir performans gösteremiyor olması, piyasa hacminin sürekli bir düşüş içerisinde olan 2. en büyük kripto paradan 3. en büyük kripto paraya gerilemesi dolayısı ile yatırımcılarını son derece üzdü. Yatırımcıların Ethereum hakkında düşündükleri gelecek günlerde kripto para sektörüne göre belirlenecek ve piyasa hacminin değişmesine sebep olacak.

Ethereum piyasa hacmi olarak XRP’ye 30 gün içerisinde 2 kez sırasını kaptırması ve piyasa hacminin XRP’ye göre ortalama 250 milyon dolarlık düşüş yaşamış olması dolayısı ile yatırımcılarının aklında karışıklığa sebep oluyor. Bitcoin fiyatına bağlı olarak değişen Ethereum geldiği bu noktada ise tamamen tersine bir sonuç gösteriyor ve tamamen tersine yönelik olarak hareket ediyor.

Neden bu kadar karmaşık?

Kripto para kararı vermek bu kadar zor mu? Diye sorulmasının nedeni ve hangi kripto paranın daha çok kazançlı çıkabilecek olduğu yönünde beklentiler ve sorular olması kripto paralarda beklenmedik düşüşler olması ve bu düşüşlerin kısa süre içerisinde yaşanmasından kaynaklı olarak gösteriliyor. Bitcoin Cash hard forkunun 15 Kasım’da gerçekleşmesi, bununla birlikte Bitcoin fiyatının düşüş yaşaması ile Ethereum’un sıra değiştirmesi piyasanın nasıl karar verilecek olduğuna yönelik olarak sorular sorulması ve beklentileri bitirmesine sebep olduğu değerlendirmesine neden oldu.

*Bitcoinsistemi.com asla kripto para önerisi veya tavsiyesinde bulunmamaktadır. Hangi kripto para biriminin sizin için daha kazançlı olabilecek olduğuna kendiniz karar vermelisiniz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu