AltcoinHaberler

Araştırma Şirketi, Terra (LUNA) ve UST Çöküşünün Arkasındaki Saldırganları Ortaya Çıkardı!

Kripto para adli bilişim şirketi Nansen, Terra ve UST tokenlerinin çöküşüne neden olan saldırganları inceledi.

Kripto para adli bilişim şirketi Nansen, iki hafta önce gerçekleşen TerraUSD (UST) stablecoin’inin ABD dolarına olan sabit fiyatını kaybetmesi olayının arkasındaki dört aşamayı açıkladı.

“TerraUSD’ye (UST) Yapılan Saldırı Tek Bir Kişi Tarafından Gerçekleştirilmedi”

Nansen tarafından bugün paylaşılan detaylı rapora göre, Twitter üzerinde tartışılan, UST tokenine yapılan saldırının tek bir saldırgan tarafından gerçekleştirildiği teorisinin anlamsız olduğu belirtildi.

Şirketin raporuna göre UST-LUNA arasındaki tokenomik dengesizlik 7 farklı balina hesap tarafından yakından incelenmişti.

Rapora göre balinalar büyük olasılıkla, 7 Mayıs 2022’de sahip oldukları UST likiditesini Anchor Protocol (ANC) dışına taşımaya başladılar. Terra (LUNA) çöküş olayından önce, bu protokol UST stablecoin için %19.5’e kadar APY sunuyordu.

Ardından, Wormhole köprü altyapısı aracılığıyla likiditeyi Terra (LUNA) Blockchain’inden Ethereum’a (ETH) agresif bir şekilde taşımaya başladılar. Nansen, bu süreçte önemli rol oynayan yedi balina cüzdanın adreslerini de paylaştı.

Balinalar, UST Tokenlerini Satarak Diğer Stablecoinlere Dönüştürdü

Son olarak, söz konusu hesaplar UST’yi Curve Finance (CRV) likidite havuzlarındaki diğer sabit coinlerle takas etmeye başladı. UST fiyatı 1 doların altına indiğinde, çeşitli fiyat kaynakları arasındaki “verimsizlikler” nedeniyle büyük arbitraj fırsatları ortaya çıkmıştı.

Bütün bu olayların sonucunda Terra (LUNA) tokeni ve UST stablecoininin fiyatı sıfıra yaklaşmıştı. Sonrasında ise Terra kurucusu Do Kwon, ekosistemi korumak adına UST tokeninin olmadığı bir Terra 2.0 projesi ortaya atmıştı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
5 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Bence Justin san, biamce, ellon musk ve saz arkadaşları. Şimdi de luna işin içinde değilmiş gibi hikaye yazıyorlar. Trilyonlarca luna yi kim bastı. Madem çare değil, saldırı olduğu an müdahil olsaydın yada btc avax kıl yun alacağına dolar tutsaydın. Yalan dolan ve hop ikinci Vurgun için kum saati çalışmaya başladı.

Anonim

Binance ceosu kendi işleriyle mesgul olursa hersey düzelecek adam her taşın altında sonunda yok olupgidecek cz nakavt olacak bitcoinide batacak kriptosuda

Anonim

Lunaya saldırı yapan kişi cz denen lavuk başka yerde suçlu aramayın…

Caca

Çok biliyon a.q

Lynx

yav he he, içine süphe girdiğinde her ponzi şema çökmeye mahkumdur. Luna, modern finansal sistemin içinde ki düzenbazlığı kripto piyasasına taşımış bir ponziydi ve yok oldu.


Başa dön tuşu