Kripto HaberleriHaberlerArnavutluk'ta Kripto Paralar Hakkında Yeni Bir Yasa Kabul Edildi!

Arnavutluk’ta Kripto Paralar Hakkında Yeni Bir Yasa Kabul Edildi!

Takip et

Arnavutluk yetkililerinin Bitcoin ve kripto para ticaretinden elde edilen kazançlara vergi uygulama kararı aldığı bildirildi. Mevzuatın 2023 yılının başından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Arnavutluk’un Kripto Para Tablosu

Balkan ülkesi 2020 yılında “Dağıtık defter teknolojisine dayalı finansal piyasalar” adlı bir yasa çıkararak yerel kripto para sektörünü düzenleme niyetini ortaya koymuştu.

Bazılarının memnuniyetle karşıladığı mevzuat önemli bir tartışmaya neden olurken, diğerleri Arnavutluk’un dijital varlıklar konusunda böylesine kapsamlı bir düzenleyici çerçeveyi uygulayacak uzmanlığa sahip olduğundan şüphe duyuyordu.

Dahası, ülke küresel yasadışı uyuşturucu piyasasının ana merkezlerinden biri olarak biliniyor ve birçok uzman suçluların bu tür yasadışı faaliyetlerden elde edilen paraları aklamak için kripto para birimlerini kullanabileceği konusunda uyardı.

Geçen yılki MONEYVAL raporu bu endişeleri doğrulamıştı:

 “Arnavutluk için bir sonraki denetim raporu, bu ülkenin FATF tavsiyelerine uygun olarak kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele tedbirlerini önemli ölçüde geliştirmediği sonucuna varmıştır.

Rapor, diğer konuların yanı sıra, kripto para birimleri ve bu tür varlıkların sağlayıcıları da dahil olmak üzere sanal varlıklara uygulanan yeni uluslararası standartları incelemiştir.”

Yatırımcılar Kârlarının Yüzde 15’ini Vergi Olarak Ödeyecek

Yakın tarihli bir habere göre, Arnavutluk makamları kripto para sektörüne bir kez daha müdahale ederek bu varlıklardan kâr elde eden kişilerin belirli bir düzeyde vergi ödemesine karar verdi.

Ticari amaçlarla elde edilen kârlar ticari orana göre vergilendirilirken, yatırımcılar yıllık kazançlarının %15’ini devlete vermek zorunda kalacak.

Yeni yasa aynı zamanda kripto madenciliğine de değiniyor. Yetkililer, sektörün geçmiş yıllarda kapalı bir alan olduğunu, ancak son zamanlarda birçok kişinin servetlerini yatırdığı ve önemli kazançlar elde ettiği ilgi çekici bir alan olarak ortaya çıktığını belirtti.

Şu an itibariyle Arnavutluk makamlarının madencilere de vergi uygulayıp uygulamayacağı belirsizliğini koruyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları