binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriHaberlerAta Sporumuz: HODL

Ata Sporumuz: HODL

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Uluslararası kripto para camiasının Twitter’daki meşhur isimlerinden analist Rythm, son yayınladığı bir araştırma ile takipçilerini şaşırttı:

Rythm’ın derlediği verilere göre bugüne kadar üretilen 18,08 Million Bitcoin’in 11,58 milyonu, ya da %64’ü, 2018 başından bu yana hala aynı cüzdanda! Yani Bitcoin Aralık 2018’de 3100 $’dan bu yıl içerisinde 14.000 $’a tırmanırken, Bitcoin sahiplerinin %64’ü satmayı değil elinde tutmayı yani HODL etmeyi tercih etti. Bu durumda yatırımcılar %350 kardan feragat etmiş oldu. Fiyat 14.000’den 7000 $’lara düşünce de %50 zarar etmiş oldular.

Bu durumda Bitcoin’e ilgi duyan yatırımcıların çoğu, piyasa değeri bakımından en büyük kripto parayı, alıp satmak için tercih etmiyor. Üstelik Bitcoin klasik yatırım araçlarına kıyasla çok çok daha hareketli. Fiyat hareketlerinin dalga boyları da çok büyük. Aslında bu özellikleri ile al-sat yatırımcısına çok daha fazla kazanç fırsatı veriyor. Ancak öyle görünüyor ki Bitcoin yatırımcılarının çoğu, lider kripto parayı, uzun süreli saklamak yani değer biriktirmek için kullanıyor.

Tarihsel veriler de HODL yatırımcısını doğruluyor: 2010 yılında ilk fiyatını aldığında yaklaşık 5-6 cent‘ten satılan Bitcoin, bugün 7 bin $’lardan işlem görüyor. 2018’de Yaşanan %80 civarında fiyat düşüşüne rağmen bu, 9 yıl gibi kısa bir sürede ‘116 bin kat’tan fazla artış demek!

2010 Yılında sadece 100 $’lık yani 150 TL’lik Bitcoin alan bir HODL’cı bugün 11,6 milyon $ ya da 66,5 milyon TL’nin sahibi olacaktı! Demek ki yatırımcıların çoğu al-sat ile zaman ve emek harcamak istemiyor. Bunun yerine hiçbir şey yapmadan bekleyerek zaten çok büyük kazanç imkanına sahip olduğunu düşünüyor.

Ancak yukarıda verdiğim hayali 100 $’lık HODL’cı örneğinde de aslında yatırımcının işi hiç de kolay değil. Finans tarihinin en büyük balonlarından biri olan Güney Denizi Balonu’nda (1719-20) bir yılda 10 kat kazanç elde edilmiş. Lale Balonu’nda da (1634-37) 3 yılda 60 kat. Bitcoin’de ise sadece dokuz yılda sırasıyla 600, 130, 23 ve 20 katlık dört büyük yükseliş dalgası görüldü. Farazi HODL’cımızın tüm bu dalgalarda sinirlerine hakim olup satış yapmamış olması gerekiyor. Her bir dalgadan sonra gelen %80-90’lık düşüşlerde de depresyona girmeden ve panik yapmadan yoluna devam edecek. Herhalde insan değil robot olmak lazım.

Buna rağmen tüm dünya merkez bankalarının hala çılgınca para bastığı dünyamızda HODL yatırımcısını anlıyorum. Belki de bir çoğu sadece iradeye dayanan ve sınırsız biçimde basılan kağıt paraların eninde sonunda yıkım getireceğini şimdiden seziyor. Güçlü bir araç ile kendilerini korumak istemeleri gayet doğal değil mi?

İlgili Haber  Bitcoin (BTC) Yeniden 20.000 Doları Görebilecek Mi? Maddeler Halinde Sıraladık!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail