coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriAnalizBitcoin (BTC) Yeniden 20.000 Doları Görebilecek Mi? Maddeler Halinde Sıraladık!

Bitcoin (BTC) Yeniden 20.000 Doları Görebilecek Mi? Maddeler Halinde Sıraladık!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bitcoin fiyatında yeniden bir rekor kırılıp kırılmayacak olduğu hakkında soru işaretlerine 2018 yılının ortalarından beri yanıt aranıyor. Yatırımcılar kripto para pazarında beklediklerini bulmayı umsalar bile bulamıyor ve buna bağlı sebepler ile özellikle son dönemde yatırım yapan yeni yatırımcılar piyasan çekilmeyi tercih ediyor.

Bitcoin en son 2017 yılında Aralık ayı içerisinde rekor kırdı ve 20 bin dolar rekoru en son o zaman görüldü. Bunun hemen arkasından büyük oranda değer kayıpları yaşandı. Öyle ki fiyat 1 sene içerisinde 3000 dolar seviyelerine kadar geriledi. O dönemde her ne kadar BTC için “balon patladı, Bitcoin artık öldü, artık asla yükselmez” gibi haberler medyada yer bulsa da, BTC tekrar yükselişler yaşayarak 10 bin doların üzerini gördü ve tüm dünyada tekrar güven tazeledi.

20 bin doların üzerinden 2 yıl geçti ve 2 yıl geçmesine rağmen o dönemden itibaren bir daha piyasa asla rekor göremedi. Bugünlerde Bitcoin rekor seviyesi olan 20 bin dolardan çok uzak seviyelerde işlem görse de yatırımcıların aklında hala “rekor ne zaman kırılacak?” soruları dolaşıyor.

Bitcoin’in Tekrar Rekor Kırabilir Mi?

Bitcoin fiyatı hakkında %100 ‘rekor kıramaz’ demek bugün için nasıl uygun değil ise, rekor kırabileceğini söyleyebilmek de bir o kadar mümkün değil. Birçok insan rekor kırmasını bekliyor olsa da yatırımcıların fiyatın ne zaman tekrar 20 bin doları görebileceği konusunda net bir tarihi bugünden vermesi imkansızın ötesinde bir konu.

Bir kısım ekonomist, uzman ve analist BTC‘nin önünde sonunda tekrar rekor seviyelere çıkacağını hatta 100 bin dolar gibi ütopik fiyatların bile görüleceğini ifade ediyor. Bu iddialarını bazı sebeplere dayandıran uzmanların başlıca sebepleri şu şekilde:

  • Bitcoin’in Arzının Kısıtlı Olması: Bitcoin algoritması gereği sadece 21 milyon adet üretilebilecek. 3 milyon Bitcoin daha üretilmesi durumunda artık BTC üretimi duracak ve toplamda 21 milyon adet Bitcoin piyasada dolaşacak. Bu da kısıtlı bir arz olacağı için fiyatı ciddi oranda arttırabilir. Zira dünyada az olan şey her zaman değerlidir.
  • Bitcoin Yarılanma Olayları: En yakını Mayıs 2020’de olacak ve daha önce de olmuş olan bu yarılanma olayı, madencilerin aynı işlem gücü ile yarı oranında Bitcoin elde etmesi manasına geliyor. Şu anda bir blok ödülü 12.5 BTC iken bu sayı Mayıs 2020’de 6.25 oranına düşecek. Algoritmada zaman zaman bu yarılanma olayları olacağı için arz azalacak ve Bitcoin’in fiyatı devamlı yükselecek şeklinde yorumlanıyor.
  • Merkez Bankaları Bitcoin Rezervi Tutabilir: Bazı iddialara göre dünyadaki büyük merkez bankaları nasıl ki dolar, elmas, altın gibi rezervler tutuyorsa ilerleyen dönemlerde sınırlı arz olduğu için Bitcoin rezervi de tutabilir.
  • Blockchain Teknolojisinin Önemi: Son dönemde devletlerden gelen Blockchain hakkındaki övgü dolu sözler ileride bu teknolojinin özellikle finans sektöründe daha etkin bir şekilde kullanacağının sinyallerini veriyor. Blockchain’in ilk ve en iyi ürünü olan Bitcoin ise bu teknolojinin yaygınlaşması ile daha popüler ve bilinir hale gelecektir.
  • Ülkeler Kendi Kripto Paralarını Çıkaracak: Türkiye’de dahil olmak üzere pek çok ülke merkez bankası bünyesinde kendi kripto paralarını çıkaracağını duyurdu. Böyle bir hamlenin kripto paraların babası olan Bitcoin’e çok faydalı olması ve piyasanın daha fazla tanınmasına bağlı olarak fiyatın yukarı yönlü hareket etmesi bekleniyor.
  • Kurumsal Yatırımcının Piyasaya Girmesi: Dünyada 30 ila 50 milyon kişinin kripto para kullanıldığı tahmin edilse de piyasa hacmine bakıldığı zaman, kripto paralar diğer piyasalara göre hala çok küçük ve iddialara göre günlük aktif kullanım 500 bin kişi ile sınırlı. Bu kadar az miktarda aktif kullanıcısı olan kripto paralar daha fazla benimsenmesi ve bu sebeple kurumsal yatırımcının piyasaya girmesi ile fiyat ciddi oranda artabilir.
  • Regülasyonlar: Bitcoin’in 2020 senesi içerisinde regüle edileceği ve artık bir emtia ya da bir para birimi olarak resmen görüleceği gündeme geliyor. Bunun olması durumunda dünyada Bitcoin ve diğer kripto para birimleri güvenilir olmakla beraber daha fazla tanınacak ve kullanılacaktır.
  • Günlük Hayatta BTC Kullanımının Artması: Özellikle kripto para borsalarından gelen girişimler neticesinde ileride BTC’nin anında itibarı para birimlerine dönüşmesini sağlayan ve bu sayede günlük alışverişlerde kullanılmasının önünü açan kartlar çıkabilir. Böylelikle günlük hayatta alışverişler BTC ile güvenli bir şekilde yapılabilir.

Bu maddelerin ilerleyen dönemlerde olması durumunda Bitcoin fiyatının ciddi şekillerde yükseliş göstereceği öngörülüyor. Herhangi bir zaman verilmemekle birlikte bu durum 1 ay sonra da olabilir 10 sene sonra da olabilir veya hiç olmaya da bilir.

*Bu maddeler Bitcoin’in önünde gerçekleşmesi muhtemel maddeler olup herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmaması düşünülerek belirtilmiştir. Örnek olarak yarın ABD tarafından gelebilecek bir Bitcoin yasaklaması piyasayı ciddi şekilde olumsuz etkileyerek belki de rekor seviyelere ulaşmasının önünü tamamen kesebilir..

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak üretilmiştir. İçerik asla herhangi bir yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Varlıkların değeri her an değişme potansiyeli göstermeye hazır durumdadır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları