Kripto Para

Avrupa Gerçekten Bitcoin ve Kripto Paraların Lider Bölgesi Olabilir Mi?

Avrupa Finansal Piyasalar Derneği (AFME) tarafından bugün yayınlanan raporda Avrupa'nın kripto para birimleri konusunda Dünya lideri olabileceği öne sürüldü.

Avrupa Finansal Piyasalar Derneği (AFME) yayınladığı raporla birlikte Avrupa’nın kripto paralar konusunda lider olabileceğini öne sürdü.

İlgili Haber
Avrupa Finansal Piyasalar Derneği AFME, Kripto Paralarla İlgili Ortak Bir Karar Alınması Gerektiğini Düşünüyor.

Kripto para birimleri bugün liderliğini ABD ve Asya’da korurken bu 2 yerde de kesin olarak bir liderlik söz konusu değil. ABD’nin lider olduğu alan en çok kripto para birimi sahibi insan sayısına sahip olması ve kripto para birimlerinin hacim olarak yarısından fazlasının ABD vatandaşlarının elinde olması olurken, Asya’da ise kişi sayısı olarak çok fazla insanın kripto para birimi sahibi olması ilk sırada geliyor.

Kripto para birimleri konusunda bugün dünya lideri olarak görülebilecek tek ülke olan ABD’nin bu alanda başarılı olması için birçok düzenlemeye ve yasal statüye ihtiyacı olsa da henüz bunlar sağlanmış değil. Beraberinde kripto paraların ABD’de bile 20 milyon insan tarafından kullanılmıyor olması aslında henüz ABD’de bile kripto para birimi pazarının belirli sınırlarının olduğunu gösteren bir gelişme olarak kayda alınıyor.

Avrupa Finansal Piyasalar Derneği (AFME) bu konuda Avrupa’da kripto para lideri olabilecek potansiyelin hem yasal, hem ekonomik, hem dinamik olarak elde olduğunu ancak bugün için Avrupa’nın kripto para konusunda lider olmadığını açıkladı. Avrupa’nın kripto para birimleri alanında lider olabilecek ekonomiye ve alım gücüne sahip olduğu bilinse de yasal olarak Avrupa vatandaşları özellikle de AB üyesi ülkelerin vatandaşları bu konuda soru işaretlerine yanıt arıyor ve kripto paraların ancak kendileri için bugün değil bundan birkaç yıl sonra yasal statü verilirse kullanılabilecek olduğunu ifade ediyorlar.

Avrupa’da henüz kripto para yatırımcılarının sayısı çok düşük görünse de Asya kadar kripto para yatırımcısı olduğu öngörülüyor. Avrupa ülkelerinin kripto paralar konusunda çok fazla Asya kadar gizliliğe ihtiyacı olmaması ve Asya’da özellikle Çin’de kripto paraların gizlilik amaçlı kullanılıyor olması bu nedenler dolayısı ile Avrupa’nın sanki çok az kripto para kullanılıyormuş gibi yansımasına sebep oluyor.

Avrupa ülkeleri arasında özellikle Almanya ve Fransa’da kripto para birimlerine bakış açısının kötü olmadığı sadece yasal statü nedeniyle soru işaretleri olduğu, bunun da haklı bir bakış açısı olduğu belirtiliyor.

Bitcoin ve kripto para birimlerine ekonomik olarak Asya ülkelerine oranla daha kolay ve daha fazla ulaşma gücünü elinde barındıran Avrupalıların geleceğin kripto para birimi zenginlerini en fazla içerisinde barındıran milletler olması mümkün. Türkiye’nin bir Avrupa ülkesi olarak görülüp görülmediği tartışmaları son yıllarda aktif olsa da Türkiye’de özellikle bir kısmı Avrupa ile sınırları bağlı olan bir ülke olarak Avrupa ülkesi sayılabiliyor.

Türkiye, Almanya, Fransa, Belçika, Lüksemburg, Hollanda gibi ülkelerin vatandaşları kripto paralara sahip olarak ABD ve Asya’yı geride bırakarak kripto para camiasının lider bölgesi olarak Avrupa bölgesinde aktif faaliyetler gösterebilirler.

*Türkiye bazılarına göre Avrupa, bazılarına göre ise Orta Doğu ülkesi olarak tanımlanıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu