Kripto HaberleriBitcoinAvrupa Merkez Bankası Başkanı Bankaları Destekledi, Kripto Paraları Eleştirdi!

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Bankaları Destekledi, Kripto Paraları Eleştirdi!

Takip et

Kripto paralar, blockchain ve merkeziyetsiz sistemler büyümeye devam ettikçe, devletlerin merkez bankacılığı kurumları gittikçe endişeleniyor.

Fransa Merkez Bankası, bugün dijital teknolojilerin konuşulduğu büyük bir çevrimiçi panel düzenledi. Panele FED Başkanı Jerome Powell da dahil olmak üzre önde gelen isimler katılım sağladı.

Powell, konuşmasında genel olarak dijital para birimleri (CBDC) ve merkeziyetsiz finanstan (DeFi) bahsetti. Powell’ın demeçlerini, gün içinde sitemizde ve Twitter hesabımızda paylaştık.

Powell DeFi konusunda konuşurken, ECB (Avrupa Merkez Bankası) Başkanı Christine Lagarde ise “kripto paralar ve bankacılık sektörü” konusunda odaklandı.

“Kripto Paralar, Merkez Bankaları İçin Endişe Verici”

Başkan Lagarde, kripto paraların yıllar boyunca gösterdiği gelişimi “fırtınalı” olarak nitelendirdi. Lagarde, kriptonun liberterler için başta kültürel bir yutturma olduğunu, ancak günümüz itibariyle Mastercard ve Visa’nın bile kullanacağı kadar yaygın olduğuna değindi.

“Bu esrarengiz madalyonun arkasında kimin olduğunu bilmiyoruz. Terra/Luna konusunda neler olduğunu hepimiz takip ediyoruz. Daha da kötü durumlar oluşabilir, kripto paraların bir garantisi yok.”

Lagarde, konuşmasında dijital paralara da değindi. Başkan, ülkelerin kendilerine ait dijital paralarının yaygınlaşmasının kripto karşısında önemli olduğunu düşünüyor.

Kripto paralar, Lagarde’a göre merkez bankacılığı için endişe verici bir durum oluşturuyor.

Öte yandan ECB başkanı, son olarak Avrupa ve Amerika kıtasındaki insanların %10-%15’inin aktif olarak kripto para kullandığını tahmin ettiklerini açıkladı.

2 YORUMLAR

guest

2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Bi salın ya

2050 de siz yaşamayacaksınız. Bugünün gençleri yaşayacak. Bırakın da kendi gelecekleri hakkında karar versinler. Bırakın o koltukları artık. Çiçek ekin. Torun sevin.

Adam

Fosil!

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları