blank
Kripto Para

Avrupa’da Bitcoin Kullanımı Neden Yükselmiyor?

Avrupa'da düşük kalan Bitcoin ve diğer kripto para yatırımları.

Avrupa ülkelerinde Bitcoin kullanımının düşük kalmasının bazı nedenleri olduğu ortada. Avrupalılar, kripto paraları kullanmak, gelecekte daha çok kripto para sahibi olmak gibi bir düşünceye sahip değiller ve kripto paraları ”olmazsa olmaz” olarak görmüyorlar.

Tam aksine, Avrupalıların büyük kısmı, kripto paraları sadece ödeme aracı olarak kullanılabilecek ve gizli işlerde ödemeye yardımcı araç olarak kullanılabileceğini düşünüyorlar. AB üyesi ülkelerin büyük bölümünde kripto paraların yasal olarak alınmamış olması nedeniyle bazı Avrupalılar yasal önlemler alınmamış olmasından dolayı Bitcoin sahibi olmaya güvenemediklerini, ancak yasal önlemler alınırsa Bitcoin alabilecek olduklarını belirtiyorlar. AB üyesi ülkelerde yapılan çalışmalar ve araştırmalarda da kripto para sahibi olmak isteyen kişilerin sayısı bir hayli düşük görünüyor.

AB’nin kripto paralara karşı yasakları yok. AB üyesi ülkelerin hemen hepsinde kripto paralara sahip olmayı engelleyen veya yasal olarak kısıtlama uygulayan yasaklar olmasa da bu ülkelerde yaşayanların kripto para sahibi olmayı düşünmüyor olmasının sebepleri tek nedene bağlı değil. Birçok farklı nedene bağlı olarak Avrupalılar kripto paralara güvenmiyor, kendilerine uygun yatırım olarak görmüyor ve kripto paraların geleceğinin çok parlak ve ışıldamadığını düşünüyorlar.

Güvenlik

Avrupalıların büyük bölümü kripto paraların güvenli olmadığı konusunda hemfikir. Gelecekte olası sorunlar yaşanması durumunda kripto paralara güvenilmeyecek olduğunu düşünen AB üyesi vatandaşlarının büyük bölümüne göre kripto paralarla yaşayacak oldukları sorunlarda ülke mahkemesi veya AB’nin yargı kurumlarının bu konuyu çözümlemesi çok uzun sürebilir veya yasal olarak bir hak iddia etmeleri mümkün olmayabilir. Yıllardır güvenceye alışık olan ve AB’de kendilerini-yatırımlarını güvende hisseden bu kimseler, kripto paraların güvensizliğinin sık olarak gündeme geldiği kripto para basınından sonra yatırım yapmayı uygun görmüyorlar.

Güvenlik sorunları ve endişeleri nedeniyle, kısa vadede yatırımcı olmak Avrupalıların büyük bir bölümü için imkansız denebilecek kadar uzakta. Tek nedenin güvenlik olmaması AB’de kripto para sahibi olan kişilerin sayısının daha fazla olabileceğinin bir göstergesi.

Kazanç

AB üyesi ülkelerdeki kripto paraları takip eden kimseler, kripto paralardan kazanç elde etmenin zorluğunu biliyorlar. Ayı piyasasının çok uzun sürmesi, 420 güne yakın süredir durmaksızın değer kaybeden Bitcoin ve diğer kripto paraların değer kazanmasının 1.5 yıla yakın süredir hiçbir değer kazanmamış olmasının Avrupalıların psikolojik olarak Bitcoin’den uzak durmasına, aynı zamanda yatırımlarını Euro yatırımından yana değerlendirmelerinde en büyük kriterlerden birisi.

Yatırımlarını Euro olarak veya ABD Doları, altın olarak değerlendiren Avrupalıların, bunların her zaman değerli olacaklarını bilmeleri kendilerine güven vererek, Avrupa’nın geleneksel ve güvenilir yatırım araçlarından olan ABD Doları, Euro ve altın yatırımında bir adım öne çıkan nedenlerden.

Siz Avrupa vatandaşı olsanız ve paranızın değerinin hiçbir zaman ABD Doları karşısında değer kaybetmediği, 10 yıl sonra değerli kaldığı ve risksiz yatırım varken Bitcoin’e tüm yatırımınızı yatırır mıydınız? İran’da, Venezuela’da kripto para yatırımları analiz edildiğinde ekonomik kriz ve paralarının değer kaybetmesi nedeniyle insanların kripto para ve Bitcoin sahibi oldukları ortada.

Bu nedenlerle kripto para yatırımlarına AB üyesi ülkelerde çok fazla yakın bakılması beklenmiyor. AB ülkelerinde kripto para yatırımlarının büyük bir bölümünü ise bireysel yatırımcılar az miktarlarda yatırımlar yaparak oluşturuyorlar. Avrupalıların bir kısmının ise milyonlarca dolar değere sahip kripto para yatırımlarına sahip oldukları tahmin edilmekte ve bu kişilerin kripto para sektörünü kontrol eden yatırımcılar oldukları iddia edilmekte.

Avrupa’nın kripto para yasalarını getirmesi ve bu yasaların vatandaşlarına güvence vermesi halinde yatırımların bu piyasa daha fazla artmasının önünde olan bir engel kaldırılmış olacak ve ilgiyi arttırabilecek.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu