Bitcoin

Bazı Uzmanlara Göre Bitcoin’in Düşüş Sebebi Tamamen Bu!

Bitcoin fiyatı serbest düşüşünü sürdürürken uzmanlara göre düşüşün asıl nedeni FED'in faiz artırımı olabilir.

Rusya Merkez Bankası’nın Perşembe günü kripto paralar için tam kapsamlı bir yasak talep etmesi piyasalarda büyük bir sürpriz olarak karşılanmadı.

Hatta Bitcoin fiyatı, yasak açıklamasından sonra kısa bir süreliğine de olsa %5 değer kazanmıştı ve bu haberin yeni olmadığı ancak piyasaya yeniden pompalandığına birçok uzman değindi.

“Bitcoin Fiyatını Düşüren Rusya’nın Kripto Para Yasağı Değil, FED’dir!”

DailyFX şirketinde kıdemli strateji uzmanı olarak görev yapan Chris Vecchio, konuyla ilgili şunları söyledi: “Şu anda yaşanan gelişmeler, küresel şartlar ve merkez bankalarının pandemi dönemi yardımlarını geri çekmesiyle alakalı görünüyor. Benim görüşüme göre Bitcoin fiyatındaki düşüşün ana nedeni budur.”

Moskova’dan gelen yasak haberi, ABD’de yüksek enflasyon nedeniyle FED’in daha sıkı tedbirler alacağını açıklamasıyla hisse senedi piyasasındaki çöküş ile aynı anda yayıldı.

İlgili Haber
Rusya Merkez Bankası: Kripto Paralar Yasaklansın!

Vecchio, kripto para piyasasının aylardır Rusya’dan bağımsız hareket ettiğini ve daha çok ABD’deki yüksek büyüme değerli, düşük kar oranlarına sahip teknoloji şirketleri ile korelasyon halinde bulunduğunu belirtti.

Bu doğrultudaki son gelişme, Cuma günü FED’in faiz artırımına gideceği endişesiyle yatırımcıların kripto paralarını ve spekülatif teknoloji şirketi hisselerini satmasıyla da doğrulandı. Aynı gün Bitcoin fiyatı %10 değer kaybederek 38.000 doların altına inmişti.

Bitcoin’in Rusya’dan gelen tehdide karşı sessiz kalması hakkında ise bazı uzmanlar, geçtiğimiz yıl Çin’in benzer bir girişimde bulunmasına işaret etti.

Merkezsiz finans (DeFi) platformu Nimbus CEO’su Alex Lemberg, konuyla ilgili olarak düşüncelerini şöyle ifade etti: “Çin gibi bir kripto para devinin tam kapsamlı bir yasak getirmesinden sonra Rusya’nın kripto paraları yasaklamasının hiçbir önemi olamaz. Endüstride gerçekten de bir yıkıma neden olan yasak Çin’in kripto para yasağıydı. Bu yasak geldiğinde Çin, dünyanın en büyük Bitcoin ülkesi olarak nitelendiriliyordu. Rusya’nın günümüzdeki konumuna baktığımızda ise BTC madenciliği alanında yalnızca üçüncü sırada yer aldığını görüyoruz.”

GlobalBlock analisti Marcus Sotiriou ise Rusya’nın uygulayacağı herhangi bir yasağın, dijital varlıkları benimseyen diğer ülkelere faydalı olacağını iddia etti. Sotiriou’ya göre, Rusya’nın böyle bir adım atması durumunda BTC madencileri, kripto para dostu diğer ülkelere göç edecektir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
5 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Bunlar bitcoinin tanimi biri dusruyır millet korkudan satıyor dusnce Balinalar altaan topluyır yükseltip. Yuksek karlar elde edyor zenginler daha zengin ara kucuk yatrımcılar yem olur satmıyacan dususlere bakmıyan lar kazanıyor bu is cesaret işi korkanlar kaybediyor

Anonim

Tamam da hani bitcoin ve diğer Kripto paralar diğer geleneksel Finans sistemlerinden bağımsız olacaktı! E şimdi bakıyorsunuz FED karar alıyor düşürüyor Rusya Merkez Bankası kararı düşürüyor, parasal daralmaya gidiyor düşüyor genişlemeye gidiyor düşüyor Ben hiçbir şey anlamadım bu işten

Last edited 3 ay önce by Anonim
Anonim

Fed faiz artıracak ne zaman en kötü ihtimal marta ya faiz ne olacak, 0.00-0.25 den 0.25-0.50 yani 0.25 en kötü senaryo faiz artışı. E.. faiz artacak demek gene dolar basacak demek. Faize dolar vermeyecek mi? Tamam fiyatlar tüm riskli piyasalarda düşün diye cikilabilir ama ekonomide her zaman arzı kısıtlı ürünler faiz dönemlerinde değerlenir gerçeği var.

Anonim

Şuan kriptoyu düşüren ocak sonu btc short olarak işlem açan kumarbaz p.i.c.l.e.r dır.

Anonim

Çini rusyayı bilmem biran önce toparlasın Bitcoin yoksa yok olup gidecek üzgünüm ki..


Başa dön tuşu