fbpx
Haberler

Belarus Kripto Para Merkezlerine Kapı Açmaya Hazır

Belarus (Beyaz Rusya) bankası kendi kripto para borsasını kuruyor.

Belarus (Beyaz Rusya) bankası ülkede Bitcoin alım ve satışının yapılacak olduğu yeni kripto para borsası kurmaya karar verdi. Belarus (Beyaz Rusya), bir süredir kripto paraları araştıran ve adı çok fazla geçmese de kripto para ve zincir teknolojisi konusunda birçok çalışmanın yapılmaya başladığı ülkelerdendi. Rusya ile sıcak ilişkilere sahip olan ülke, bölgesel olarak çok fazla tarıma elverişli olmaması ve ülkenin Rusya kadar yeraltı doğalgaz kaynakları olmaması gelir kapısı için bazı yöntemler aramasına yol açıyordu.

Belarus (Beyaz Rusya) bankası kripto para alım ve satışının yapılacak olduğu yeni kripto para borsası kurmaya karar verirken, bu kararın bölgesel olarak ülkenin kripto para ve zincir teknolojisi ülkesi veya merkezi olmasında birçok faydası olabilecek olduğu tartışılmaya başladı. Rusya, ABD karşıtı olan ülkelere bir süre önce kripto para önerisinde bulunmuş ve Venezuela bu öneriyi dinleyerek ülkede daha büyük krize sebep olmuştu. Ekonomik olarak Rusya’nın ortak kripto para bankası önerisine İran’da bir süre önce ”evet” demiş sonra ise Rusya’nın kendi çıkarları nedeni ile hareket ettiğini ve kendilerine karşı hareket edilmesi sebebiyle bunu gözden geçirecek olduklarını açıklamıştı*.

Rusya’da kripto paraların çok kullanım alanı yok. Belarus’ta (Beyaz Rusya) kripto paraların çok kullanıldığı bir ülke değil ve zincir teknolojisi merkezlerine ayıracak özel paraları bulunmayan ülkeler. Belarus’un bu adımı yakın zamanda ülkede banka tarafından atılacak kripto para borsası adımı ile ileriye taşıyıp merkez olması ise imkansız değil.

Merkez olursa yatırımcı çeker

Belarus (Beyaz Rusya) kripto para ve zincir teknolojisi yatırımlarına ağırlık verir ve ülkenin kripto para merkezi olması için çalışmalar yapar ise kısa vadede yabancı yatırımcıları ülkeye çekebilir. ABD tarafından yaptırım uygulanan bir kategori olmaması ve çok fazla yaptırımın bulunmuyor olması bazı şirketlerin Belarus’u tercih etmesinde fayda sağlayabilir. Belarus’a özel olarak uygulanan ABD yaptırımlarının çok fazla olmaması ve Rusya Federasyonu’na uygulanan yaptırımlara göre daha hafif yaptırımlar uygulanması Rusya yerine Belarus’u bu kategori için merkez olmaya aday bir ülke yapmakta.

  • Belarus, Rusya ile zaman zaman anlaşmazlık yaşasa da iki ülke birbirine düşman değil.

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı