coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinBernstein, Piyasa Düşüşünden Sonra 2025 Yılı Bitcoin Fiyat Tahminini Paylaştı

Bernstein, Piyasa Düşüşünden Sonra 2025 Yılı Bitcoin Fiyat Tahminini Paylaştı

Kripto para araştırma şirketi Bernstein'dan analistler, Bitcoin fiyatı için 2025 yılı tahminlerini paylaştı. İşte detaylar.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Ünlü bir araştırma ve aracılık firması olan Bernstein, spot Bitcoin ETF’lerinin büyük aracı kurumlarda onaylanmaya yaklaştığını öngördü. Firma, 2025 yılı sonuna kadar Bitcoin için 200.000 dolar hedefini koruyor.

Bazıları spot Bitcoin ETF işlemlerinin “bittiğini” iddia etse de Bernstein analistleri iki önemli faktörü göz ardı ettiklerine inanıyor. Bitcoin ETF ticaretine karşı argümanlar genellikle bireysel yatırımcılar tarafından yönlendirilen erken tahsisler etrafında dönüyor ve kurumsal katılım net long pozisyonlardan ziyade temel “nakit ve taşıma” ticaretiyle sınırlı.

Gautam Chhugani ve Mahika Sapra tarafından Salı günü müşterilere yazılan bir nota göre bu, ETF akışlarının “gerçek” olmadığı anlamına geliyor.

Ancak Bernstein analistleri, kurumsal baz ticaretinin benimsenme için bir “truva atı” olduğunu savunuyor. Bu yatırımcılar, ETF likiditesinin artmasıyla rahatladıkları için artık “net long” pozisyonları değerlendiriyor:

“Biz ‘baz ticaretinin’ çoğunlukla kurumsal tahsisatın %36’sını oluşturan hedge fonlar tarafından yönlendirildiğine inanıyoruz. Ancak, Bitcoin ETF’leriyle uğraşan yatırımcılarla yaptığımız görüşmelere dayanarak, baz ticaretinden sonraki adımın ‘long’ pozisyonları değerlendirmek olduğunu söyleyebiliriz.”

Ayrıca, finansal danışmanlarla ilgili dağılımlar gerçek talebi temsil ediyor. Açıklamalar, portföylerinin %0.1-0.3’ü Bitcoin ETF’lerine tahsis edilmiş olan çoğunlukla küçük-orta ölçekli danışmanların olduğunu ortaya koymaktadır. Analistler, büyümenin ETF’leri onaylayan daha büyük danışmanlar ve mevcut portföylerdeki önemli tahsis boşluğu tarafından yönlendirileceğine inanıyor.

İlgili Haber  Bitcoin Fiyatı 1 Ay Sonra İlk Kez 65.000 Doların Altını Gördü: Düşüşü Ne Getirdi, Şimdi Ne Olacak?

Bu öngörüye katkıda bulunan bir diğer faktör de Bitcoin’in bir hazine rezerv varlığı olarak benimsenmesinin artması. Yeni FASB yönergeleri, yalnızca değer düşüklüğü zararları yerine piyasa kazançlarını dikkate alarak şirketlerin bu varlığı bilançolarında tutmalarını kolaylaştırdı. Analistler, konuyla ilgili şunları söyledi:

“2024’te kurumsal hazine tahvillerinden yeni bir talep artışı bekliyoruz, MicroStrategy ve BTC madencileri bugün talebe öncülük ediyor. Geçtiğimiz günlerde Block, önümüzdeki 12 ay boyunca Bitcoin bağlantılı brüt karlardan aylık BTC satın alacağını duyurdu.”

ABD spot Bitcoin ETF’lerinin şu anda toplam 714.4 milyon dolarlık dört günlük bir net çıkış serisi yaşamasına ve Salı günü fonlardan 154.4 milyon dolar daha çıkmasına rağmen, Bernstein analistleri net girişlerin yeniden hızlanmaya başlamasını bekliyor. “Bitcoin ETF girişlerinin 3./4. çeyrekte yeniden hızlanmasını bekliyoruz ve mevcut dalgalı piyasalar, kurumsal talebin bir sonraki ayağı başlamadan önce yeni giriş seviyeleri sağlıyor.” dediler.

Geçen hafta Chhugani ve Sapra, Bitcoin için fiyat hedeflerini 2025 yılı sonuna kadar 150.000 dolardan 200.000 dolara yükseltmişti. Nihayetinde analistler Bitcoin’in 2029 yılı sonunda 500.000 dolara, 2033 yılında ise 1 milyon dolara ulaşmasını hedefliyor.

Bugün müşterilerine bu hedefleri yineleyen Bernstein analistleri, mevcut 60.000 dolar aralığındaki BTC’nin, Haziran 2020’de, BTC’nin halvingden sonra aynı aralıkta 10.000 doların altındaki fiyatlara eşdeğer olduğunu söyledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları