bybit banner
bybit banner
Kripto HaberleriHaberlerBinance Tether'i kaldıracak mı? Piyasada neler oluyor?

Binance Tether’i kaldıracak mı? Piyasada neler oluyor?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto para piyasasının dün gece çökmesinden sonra birçok yeni gelişme gün yüzüne çıkıyor. Çoğu kişi piyasadaki bu olumsuzluğun sebebini Bittrex‘in 110 milyon dolar değerinde Tether’i bilinmeyen cüzdanlara aktarması olarak gösteriyor.

Dijital dolar olarak bilinen Tether (USDT) fiyatını hep ABD doları ile 1:1 oranında koruyor. Bu yüzden çoğu borsada dolar olmadığı için insanlar coinlerdeki dalgalanmadan korunmak için Tether’e geçiyor ve bu şekilde al sat yapıyor.

Bitfinex borsası Tether’in ortağı durumunda ve her üretilen 1 Tether’e karşılık bankaya teminat olarak 1 ABD Dolar yatırıldığını yatırımcılara daha önce duyurmuştu. Ancak dün gece saatlerinde 110 milyon dolarlık Tether’in Bitfinex tarafından başka hesaplara aktarılması bir panik ortamı yaşattı. İddialara göre Bitfinex ve Tether, aktarımlar için HSBC bankasını kullanıyordu ve artık bu hesaplar devre dışı bırakıldı. Bitfinex’e an itibarı ile para yatırılamıyor oluşu bu konuyu doğrular nitelikte.

Ayrıca diğer bankaların da Tether’i istemediği ve kabul etmediği ortaya atılan iddialar arasında.

Binance CEO’sunun açıklaması iyice kafa karıştırdı

Binance CEO’su Zhao Changpeng birkaç gün önce ve bugün USDT ve alternatifi olan PAX coin hakkında açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında eğer USDT hakkında endişeleriniz varsa PAX coin’e geçin şeklinde ifadeler bulunuyor. PAX tıpkı USDT gibi 1 ABD Doları = 1 PAX şeklinde düzenlenen bir kripto para. Ayrıca New York eyaleti tarafından düzenlemeye uğramış ve birçok banka tarafından kabul ediliyor.

Binance üzerinden USDT / PAX çifti ile PAX‘a geçilebileceğini açıklayan Zhao, bu açıklamaları ile önümüzdeki dönemde USDT’nin çökeceğinin ve Binance tarafından listelemekten çıkarılacağının sinyallerini veriyor olabilir.

An itibarı ile USDT’deki aşırı çıkış ile fiyatı 0,98 dolar seviyelerinde olurken PAX’a olan aşırı talep nedeniyle fiyat 1.02 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Uzmanlar olası bir Bitfinex veya Tether’in resmi olarak iflası durumunda USDT fiyatının 0,50 dolar bile etmeyeceğini ve yatırımcıların elinde kalacağını ifade ediyor. Özetle;

  • Dünkü fiyat dalgalanmasında Bitfinex ve Tether’in rolü,
  • Tether’in HSBC bankasındaki hesaplarının kapatıldığı iddiası,
  • Tether’i hiçbir bankanın kabul etmediği iddiası,
  • Binance CEO’sunun USDT yerine PAX’a geçilebileceğini önermesi

gibi durumlar dolayısıyla olası bir felaketten etkilenmemek için uzmanlar USDT’den çıkıp PAX’a geçmeyi öneriyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir. Bu haber, toplulukta konuşulan iddiaları yatırımcıya aktarmak için yazılmıştır. Kişiler hangi kripto paraya yatırım yapacaklarında özgür olup yaşanılacak kâr veya zarar durumunda bitcoinsistemi.com’u sorumlu tutamazlar.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

1 Yorum

guest

1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Zemheri

Haber için teşekkürler. Uzmanların da belirttiği gibi PAX’a geçmek en doğru hareket olacak. Tether’in başka hesaplara aktarılması insanlarda tedirginlik yarattı. Coin sektörü tedirginlikleri sevmez.

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları