BitcoinHaberler

Bir Bitcoin (BTC) Vadeli İşlemler ETF Başvurusu Daha SEC’den Onay Aldı!

Yapılan son açıklamalara göre SEC, bir Bitcoin (BTC) vadeli işlemler ETF başvurusuna daha onay verdi.

Valkyrie’nin XBTO Bitcoin (BTC) Vadeli İşlem Fonu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) onay almayı başaran son ETF oldu.

Valkyrie’nin Başvurusu Önceki Başvurulardan Farklı Özellikler Taşıyor

Valkyrie başvurusunu 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasasını kullanarak yaptı ve SEC’e bir 19b-4 formu gönderdi. Şimdiye kadar daha önce onaylanan Bitcoin vadeli işlemler ETF’lerinin çoğu, onay için farklı bir denetimsel yol izlenmesini gerektiren 1940 Yatırım Şirketi Yasası kapsamındaydı.

Valkyrie’nin ETF’si, Teucrium ETF’sinin ardından bu daha eski yasaya göre onay almış ikinci başvuru oldu. Her iki şirket de “33 Yasası” kapsamında başvuruda bulundu.

Firma şimdi yatırımcılarına, ağırlıklı olarak BTC vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapan Valkyrie Bitcoin Strategy ETF’sini (BTF) sunuyor.

SEC ise yaptığı açıklamasında “bu ETP ürününde alım satım yapmanın CME Bitcoin vadeli işlemler piyasasındaki fiyatlar üzerinde baskın bir etkiye sahip olacağının beklenmediğini söyledi.

“33 Yasası” Kapsamında Kabul Edilen Bitcoin Vadeli İşlemler Başvuruları Spot ETF İçin Umut Vaat Ediyor

Spot Bitcoin ETF’leri başvuruları ise “33 Yasası” uyarınca tek tip olarak gerçekleştiriliyor. SEC şimdiye kadar bu tür başvuruları “çok riskli” olduğu gerekçesi ile istisnasız reddetmişti. Aynı yasa kapsamına giren iki Bitcoin vadeli işlemler ETF’sinin onaylanması ile birlikte kripto para endüstrisi spot BTC ETF’sinin de onay almaktan uzak olmadığını umuyor.

Bununla birlikte BTC fiyatı bu tür olumlu gelişmelere rağmen bu yazının yazıldığı anlarda düşüşünü sürdürüyor. Son 24 saatte %8.59 düşüş yaşayan BTC, 36.052 dolardan işlem görüyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu