blank
Bitcoin

Bir Ülke Daha Kripto Para Regülasyonlarını Sıkılaştırıyor: Türkiye Ne Yapacak?

Tayland, kripto para regülasyonlarını sıkılaştırıyor.

Kripto para birimlerinin dünya çapında popülerleşen tablosuna karşı ülkeler ve regülatörler boş durmuyor. Kısa süre önce Türkiye’de yayınlanan birden çok yönetmelik sonrasında ise şimdi Tayland’ın benzer bir adım attığı görülüyor.

Tayland’ın finansal regülatörlerinin kripto para yatırımcılarının KYC şartlarını sıkılaştırmak istediği ortaya çıktı. Tayland, arttırılmış KYC şartını borsalara uygulatmaya başladı ve kullanıcıların kimlik doğrulama sürecinde fiziksel olarak orada olması gerekiyor.

Tayland, yerli kripto para borsalarının KYC sürecini özel bir makina ile yapması gerektiğine hükmetti ve bu cihazlara bizzat kullanıcının giderek doğrulama yapması gerekecek.

Satang Corp şirketinin yöneticisi ve kurucu ortağı olan Poramin Insom ise bu cihazlar üzerinden doğrulama sürecinin eylül ayında başlayacağını belirtti. Poramin, bu yeni kuralın ise birçok kripto para borsasının KYC sistemlerini rahatlatabileceğini ifade etti.

Türkiye’deki Kripto Para Regülasyonu Nasıl Olacak?

Türkiye’de şu an genel bir regülasyon yayınlanmamış olsa da birden çok yönetmelik ile durumun kontrol altına alınmaya çalışıldığı görülüyor. Kulis bilgilerine göre ise Türkiye’deki kripto para regülasyonlarına yönelik nihai adım 2 hafta içerisinde gelebilir.

Türkiye’deki kripto para borsa kullanımının sadece yerleşik borsa veya Türkiye’de temsilcisi bulunan borsalarla sınırlı tutulacağı iddia ediliyor.

SPK ise kısa süre önce TBMM Komisyonu’na verdiği yanıtta kripto para sektörünü denetleme yetkisinin bulunmadığını belirtmişti. Bu da ilgili denetim yetkisi için aslında birçok regülatörün ortak bir grup oluşturabileceği düşüncesini akıllara getiriyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

7 Yorum

  1. Kripto piyasasından da vergi alabilmek için atmadıkları takla kalmadı :)) ama herhangi bir yasak veya kısıtlamaya güçleri yetmez … Devletler üzeri bir sistem bu

  2. Ya sizin dertiniz nedir senaryolarla vatandaslari oynatacaginizi mi saniyorsunuz? Hayir,bunlarla ugrasmayin is werin is. Issizligi tartısin ya birskin böyle dewam edin olacak msiniz zararimiza ortak ? Hayir oyleyse kazancimiza ortak olmayin, yeter.

    1. Birskin boyle dewam etsin birilerin ekmegine yag surmeyin kusura bakmayin ama herseyininde farkindayiz merak etmeyin

  3. Neden bu kadar abartiyorsunuz sıla hanim kyc yok mu Turkkyede ? Var. E ne bu telas ay yasaklanmasini mi istiyorsunuz ? Yasaklayamazlar teknolojiyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu