Ana SayfaHaberlerBirleşik Krallık'ta Kripto Paraları da Düzenleyecek Yasanın Detayları Ortaya Çıktı!

Birleşik Krallık’ta Kripto Paraları da Düzenleyecek Yasanın Detayları Ortaya Çıktı!

Takip et

Birleşik Krallık, Çarşamba günü Parlamento’da kripto varlıkların güvenli bir şekilde benimsenmesine ilişkin yönergeleri kapsayan bir dizi mevzuatı içeren “Finansal Hizmetler ve Piyasalar” tasarısını açıkladı.

Tasarı ile Birlikte Stablecoinler ve “Dijital Ödeme Varlıkları” Birleşik Krallık’ta Ödeme Şekli Olarak Düzenlenecek

Rishi Sunak’ın istifasının ardından bu ayın başlarında Maliye Bakanlığı görevine getirilen Nadhim Zahawi, tasarı kapsamında stablecoin’lerin ve “dijital ödeme varlıkları”nın Birleşik Krallık’ta bir ödeme şekli olarak düzenleneceğini söyledi.

Hazine tarafından yapılan basın açıklamasında, “Tasarı, bu yeni inovasyonları teşvik ederken, firmaların finansal piyasalarda yeni teknolojilerin ve uygulamaların kullanımını test etmelerine olanak tanıyarak, yeni ürünlerin verimliliğini, şeffaflığını ve esnekliğini artıran Finansal Piyasalar Altyapısı Sandbox’larının oluşturulmasını da sağlayacak” denildi.

Tasarı, hükümetin değişiklikler yapılmadan önce İngiltere Merkez Bankası, PRA ve FCA’ya danışması gerektiğini belirtiyor.

İlgili Haber
İngiltere Merkez Bankası Temsilcisi, Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı!

Avrupa Birliği’nin yüzlerce yasasını yürürlükten kaldıran tasarı, bakanların İngiltere Merkez Bankası tarafından alınan düzenleyici kararları da “iptal etmesinin” önünü açtığı için Birleşik Krallık’ta tartışmalara yol açıyor.

Zahawi, Sunak’ın bu konudaki görüşlerini benimserken aynı zamanda büyüme odaklı bir “şehir düzenlemesi” yaklaşımı için de bastırıyor.

Tasarının Birleşik Krallık yasalarına girmesi için hem Parlamento hem de Lordlar Kamarasındaki milletvekilleri tarafından kabul edilmesi gerekecek.

Sunak görevdeyken kripto paralar konusunda açık bir duruş sergilemişti. Nisan ayında, stablecoin’lerin nasıl düzenleneceğine ilişkin süreci başlatmış ve bu yaz Kraliyet Darphanesi tarafından piyasaya sürülecek NFT’leri yaptırmıştı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları