Kripto HaberleriHaberlerİngiltere Merkez Bankası Temsilcisi, Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı!

İngiltere Merkez Bankası Temsilcisi, Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı!

Takip et

İngiltere Merkez Bankası’nın finansal istikrardan sorumlu başkan yardımcısı Jon Cunliffe, düzenleyicilerin kripto para teknolojilerinin kullanımını “düzenleyici sınırlar” içine almak için “işe koyulmaları” gerektiğini söyledi.

Salı günü Singapur’daki İngiliz Yüksek Komiserliği konutunda konuşan Cunliffe, Bitcoin ve kripto fiyatlarında yaşanan düşüşü tarifleyen “kripto kışı” hakkında konuştu.

Cunliffe, finansın doğasında riskler olduğunu ve teknolojinin risklerin yönetilme ve dağıtılma şeklini değiştirebilse de bunları ortadan kaldıramayacağını belirtti.

İlgili Haber
İngiltere'de Boris Johnson'ın Görevi Bırakması Kripto Paraları Nasıl Etkileyecek?

BoE temsilcisi ayrıca kripto varlıklar hakkında şunları söyledi:

“İçsel değeri olmayan finansal varlıklar yalnızca bir sonraki alıcının ödeyeceği kadar değerlidir. Bu nedenle doğaları gereği oynaktırlar, duyarlılığa karşı çok savunmasızdırlar ve çökmeye eğilimlidirler.”

Cunliffe, kripto para birimlerinin finansal sistemin kalanına “acil bir sistemik risk” oluşturacak kadar “entegre” olmayabileceğini söyledi, ancak kripto dünyası ile geleneksel finansal sistem arasındaki sınırların “giderek belirsizleşeceğinden” şüphelendiğini ifade etti.

 “Yapmamız Gereken Kripto Paraların Değerini Düşünmek Değil, Bunların Sistemik Riskler Oluşturmamasını Sağlamaktır”

Jon Cunliffe, düzenleyici olarak kendilerinin yapması gerektiğine dair şunları söyledi:

“Düzenleyiciler için ilginç olan soru, kripto varlıklarının değerine ne olacağı değil, ileriye dönük inovasyonun yüksek ve potansiyel olarak sistemik risklere yol açmadan gerçekleşebilmesini sağlamak için ne yapmamız gerektiğidir.”

Düzenleyiciler kripto konusunda giderek daha fazla uyarıda bulunuyor ve Cunliffe, düzenleyici bir çerçevenin kriptoyu kapsayacak şekilde genişletilmesinin “aynı risk, aynı yasal sonuç” prensibine dayanması gerektiğini söyledi:

“Örneğin, bir stablecoin işlemlerde ‘takas varlığı’ olarak kullanılıyorsa, diğer para türleri kadar güvenli olmalıdır.”

Cunliffe, bu tür stablecoin sahiplerinin, coin’lerini gün içinde ve merkez veya ticari banka parası cinsinden “değer kaybı olmaksızın eşit olarak” geri almalarını sağlayan açık bir yasal hakka sahip olmaları gerektiğini söyledi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları